Gazdaság
Varga Mihály: Magyarország nem enged a kedvezményes internetáfából
A cél az, hogy minél többen férjenek hozzá elérhető áron a világhálóhoz
Olcsóbb internetezési lehetőség májustól
Májusban megjelenik az internetszolgáltatók kínálatában a Digitális jólét alapcsomag, ami a piaci díjcsomagoknál legalább 15 százalékkal kedvezőbb áron lesz elérhető. A csomagban az előfizetők teljes körűen használhatják az internet szolgáltatásait. Még nem lehet tudni, hogy az egyes szolgáltatóknál mennyi lesz az ára a csomagnak, de várhatóan a mostani díjakhoz képest havi 500 forinttal is olcsóbb lehet - írja keddi számában a Világgazdaság. A csomagot azok a természetes személyek vehetik majd igénybe legfeljebb két évig, akiknek a szerződéskötés előtti évben nem volt internet-előfizetésük.
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a kormány célja, hogy minél többeknél legyen elérhető áron internet. Azt is elmondta, az internet-szolgáltatásra vonatkozó kedvezményes áfakulcs bevezetése esetén Magyarország nem feltétlenül néz szembe kötelezettségszegési eljárással. Noha voltak olyan országok, akik egyáltalán nem tennék lehetővé ezt a fajta áfacsökkentést, a miniszter reményét fejezte ki, hogy olyan kompromisszumot lehet kötni az uniós intézményekkel, amelyben Magyarország megkapja a lehetőséget az internetáfa csökkentésére.
Elmondta továbbá, hogy az Európai Bizottság az áfa csökkentésére irányuló kezdeményezése keretében szuperkedvezménnyel segítené azokat az országokat, ahol az elektronikus publikációk áfáját 5, vagy 0 százalékra csökkentenék. Magyarország ezért azt szeretné, hogy ennek megfelelően az elektronikus tartalmakat elérhetővé tevő internet szolgáltatás áfája is ennek megfelelő mértékben és módon csökkenne - húzta alá a miniszter. Varga Mihály hozzátette, a bizottság elektronikus publikációk szuperkedvezményes áfakoncepciója akkor fogadható el Magyarország számára, ha az internetáfára vonatkozó kedvezmény szerepel abban. Továbbá abban az esetben, ha olyan országra vonatkozik, ahol a papíralapú publikáció áfamértéke 0, vagy 5 százalékos.
Szlovákia és Csehország feltétel nélkül támogatja a magyar javaslatot, Hollandia és Franciaország is kedvezményes áfakulcsot alkalmazna
Mint mondta, Magyarország nincs egyedül az internetáfa csökkentésére irányuló erőfeszítéseivel. Szlovákia és Csehország mindenben megegyező módon, feltétel nélkül támogatja a magyar javaslatot. Hollandia, Franciaország is a kedvezményes áfakulcs alkalmazását szorgalmazza azzal a különbséggel, hogy a két nyugat-európai ország szerint az internet szolgáltatás vonatkozásában nem kellene ragaszkodni ahhoz, hogy az uniós bizottság elektronikus szolgáltatások áfacsökkentését célzó javaslatának része legyen - mondta a nemzetgazdasági miniszter
Az e-kiadványokra vonatkozó jelenlegi irányelv nem engedi az elektronikus szolgáltatásokra, ezek között az elektronikus formában értékesített kiadványokra kedvezményes áfakulcs alkalmazását, pedig a papíralapú kiadványok esetén erre lehetősége van a tagállamoknak. A bizottság a versenysemlegesség biztosítása miatt javasolta az e-kiadványoknál is az alacsonyabb kulcs bevezetésének lehetőségét.
A miniszterek tárgyaltak a fordított általános forgalmi adózás kérdéséről is. A jelenlegi bizottsági javaslat 2022. június 30-ig kivételes jelleggel lehetőséget ad a tagállamoknak arra, hogy egyes feltételek teljesítése esetén kérhessék a fordított áfa-adózást a 10 ezer euró feletti értékű ügyletekre. Magyarország fő vonalaiban hasznosnak és célravezetőnek tartja a javaslatot az áfacsalások elleni harcban, a részletszabályoknál viszont figyelemmel kell lenni a magyar érdekekre is - húzta alá Varga Mihály.
Az Ecofin ülésen az Európai Bizottság bemutatta a 2017. évi országjelentéseket és mélyreható elemzéseit is. A Magyarországra vonatkozó dokumentum elismeri az ország eredményeit a gazdasági növekedést, az adósságcsökkentést és a munkahelyteremtést valamint az alacsony munkanélküliséget illetően. Hangsúlyozták azt is, hogy a tartós és egyre kiegyensúlyozottabb szerkezetű növekedés mellett a magyar gazdaság külső- és belső egyensúlyi pozíciója számottevően javult, eladósodottsági és sérülékenységi szintje egyaránt jelentősen csökkent.
A dokumentum részletesen taglalja az üzleti környezet és a szakképzés kérdéskörét is. A korábbi évektől eltérően idén már nem készült mélyelemzés, mivel a bizottság Magyarország esetében egyáltalán nem azonosított makrogazdasági egyensúlytalanságot - emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.