Gazdaság
Varga Mihály: Balekok ne legyünk
Jelentős többletköltséget okozott hazánknak a migráció, de van lehetőség ezeknek a kiadásoknak az elszámolására
Magyarország eddig harmincmilliárd forintot fordított az idén a migrációs válság kezelésére, emellett további tízmilliárd forint értékben fizeti az államkincstár a beérkező tételeket, de az Országgyűlés nemrég megszavazott egy hatvanmilliárd forintos mozgásteret a költségvetésből erre a célra – ismertette tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Brüsszelben, az európai uniós pénzügyminiszterek tanácskozásán (Ecofin). Ezért azt várja: ha van rá lehetőség, akkor kísérletet kell tenni arra, hogy az Európai Bizottság az államháztartási hiány számításánál vegye figyelembe, hogy a magyar államnak a migrációs válsággal kapcsolatban többletkiadásai vannak, beleértve a határzár építésének költségeit.
Varga Mihály kiemelte: az Ecofin ülésén egyértelművé vált, hogy a Stabilitási és Növekedési Egyezmény szabályai lehetőséget adnak a migrációs kiadások rugalmas elszámolására a költségvetési hiány elszámolásakor. A menekültválsághoz köthető költségvetési kiadások elszámolásának kérdése már az októberi pénzügyminiszteri tanácskozáson felmerült. Ez alapján az Európai Bizottság arról döntött, hogy a tagállam kérésére figyelembe veheti mind a bizottság, mind az Európa Tanács a migrációval kapcsolatos kiadásokat, mivel azok váratlan eseménynek minősülnek, amelyre a tagállamnak nincs ráhatása. Ezek a kiadások pedig jelentősen befolyásolják az államháztartás egyenlegét, de nem veszélyeztetik a költségvetés középtávú fenntarthatóságát.
Az említett feltételek teljesülése esetén azon országoknál, amelyek nem állnak túlzott hiány eljárás alatt – többek közt hazánk –, megengedhető a középtávú költségvetési cél elérését biztosító kiigazító pályától vagy a céltól való időleges eltérés. Varga Mihály a döntést követően rámutatott: „Balekok ne legyünk. Ha van ilyen lehetőség, akkor nekünk is jelentkeznünk kell, és meg kell próbálni elszámoltatni a költségeinket. Bízom abban, hogy az Európai Bizottság egyetért azzal, hogy ha Magyarország az uniós előírásokat tartotta be határainak biztosításával, akkor méltányos lesz, és nem azokat fogja büntetni, akik az unió előírásait betartották”. Hozzátette: Magyarország nem ért egyet azzal a felfogással, hogy a bevándorlás hozzájárulhat a gazdasági és társadalmi problémák megoldásához, mivel először a helyi munkanélküliek képzésével kell megoldani a problémát.