Gazdaság
Varga Mihály: A nemzetközi szervezetek is elismerik a magyar gazdasági eredményeket
Az IMF-et követően az Európai Beruházási és Újjáépítési Bank is javította a hazai növekedési kilátásokat
Az NGM közleménye szerint a tárcavezető annak ellenére is üdvözölte a javuló nemzetközi várakozásokat, hogy az EBRD szerint a magyar gazdaság éves növekedése nem éri majd el a kormányzati előrejelzésben foglalt 4,3 százalékot.
Az EBRD a közgyűlésen bemutatott, Regional Economic Prospects című kiadványában 3,8 százalékra javította a magyar gazdaság idei bővülésére vonatkozó előrejelzését, vagyis 0,4 százalékponttal emelte a tavaly novemberben közölt növekedési értéket. A jelentés kiemeli, hogy az erős belső keresletnek köszönhetően tavaly 4 százalékra gyorsult a magyar növekedés, a beruházások bővülése az uniós forrásoknak és az erősödő vállalati hitelezésnek köszönhetően a második legjelentősebb volt az EU-ban, a fogyasztást a jelentős béremelkedések támogatják - áll a közleményben.
A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának finanszírozására alapított londoni székhelyű bank az elmúlt években kiterjesztette működését több arab országra a Földközi-tenger keleti és déli medencéjében.
Az EBRD átfogó tavaszi előrejelzése javította a szervezet tevékenységi területéhez tartozó feltörekvő gazdaságok előrejelzéseit. Kiemelték ugyanakkor, hogy Közép- és Kelet-Európa növekedési lendülete tavaly tetőzhetett, 2018-ban már lassulhat a bővülés üteme. A legfőbb kockázatok közül kiemelték az euróövezet esetleges lassulása, valamint az egyre súlyosabb munkaerőhiányt. Az EBRD Magyarországon jövőre 3 százalékos növekedést jósol.
Magyarország továbbra is számít az EBRD aktív szerepvállalására
Varga Mihály arról is beszélt, hogy a szaktárca az EBRD magyarországi tevékenységének bővülésére, így a bank aktívabb hitelezési és tőkebefektetési tevékenységére számít - tudatta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A miniszter Ammanban megbeszélést folytatott többek között Jürgen Rigterinkkel, az EBRD alelnökével is. Kiemelték, a kormány fontosnak tartja, hogy az EBRD tovább növelje hitelezési és befektetési tevékenységét Magyarországon és a régióban, amelynek erre nagy szüksége van a felzárkózás gyorsítása érdekében, és csupán az itt elvégzendő feladatok lezárását követően lehetne az európai és a mediterrán térségen túlmutató tevékenység bővítésén gondolkodni.
A közleményben felidézték, hogy az Európai Beruházási és Újjáépítési Bank 1991-ben kezdte meg működését, Magyarország az alapítás óta tagja az intézménynek. Az EBRD nettó üzleti volumene 1991 óta mintegy 3 milliárd euró Magyarországon, az elmúlt huszonhat évben 177 hitelprojektet kötött az ország az EBRD-vel.
A tagállamokat képviselő kormányzók a közgyűlésen elfogadták a bank éves pénzügyi és tevékenységi beszámolóját, valamint a pénzintézet működési stratégiájának 2018-2020. közötti megvalósításáról szóló dokumentumot - olvasható a társa közleményében.