Gazdaság
Várakozások felett teljesít a gazdaság
A költségvetés idei hiánya a kormányzati előirányzatnál jóval kedvezőbb lehet, és jövőre sem látható további kiigazítási kényszer
A magyar gazdaság növekedésének legfőbb hajtóerejét a múlt negyedévben is az ipari termelés és a harmadlagos szektor (tercier szektor): a tágabb értelemben vett szolgáltatások, s ez a gazdaság meghatározó szektora, elérheti a gazdaság teljesítményének nyolcvan százalékát – a szerk. – jelentette. Előbbit a járműgyártás és a kapcsolódó ágazatok exportteljesítménye, utóbbit az erősödő belső felhasználás vezérelte – derül ki a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági monitor- és konjunktúraelemzéséből. Az import az exportot jóval meghaladó ütemben növekedett, és bár a külkereskedelmi aktívum így is bővült, a nettó export összességében a második negyedévben nem volt hatással az éves GDP-növekedési ütemre.
Ugyanakkor a dinamikus gazdasági növekedés motorja a beruházás volt, amelynek bővüléséhez a második negyedévben a versenyszféra járult hozzá leginkább. A foglalkoztatás és a reálbérek éves bázisú emelkedésének hatására a rendelkezésre álló jövedelem tovább bővült, ami a gyorsuló fogyasztásban csapódott le. A belföldi felhasználás együttesen 3,9 százalékponttal járult hozzá a gazdaság növekedéséhez.
Előre tekintve, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a gazdasági növekedés 2014-ben dinamikus lesz, míg 2015-re a növekedési ráta csökkenésére számítanak az elemzők. Ez a technikai hatások mellett az egyedi gazdaságélénkítő folyamatok – a növekedésihitel-program és az uniós források hatása – lecsengésének következménye. Ennek ellenére az uniós szinten is kiemelkedő várható teljesítmény fontos jellemzője, hogy érdemben sem a külső, sem a belső egyensúlyt nem veszélyezteti.
A magas külkereskedelmi többlet szűkülését, a nettó export gazdaságot visszafogó hatását az élénkülő belső felhasználás és a kedvezőtlenebb nemzetközi gazdasági környezet indokolja. Jövőre a növekedés legfőbb hajtóereje a fogyasztás lesz. A növekedésihitel-program második szakasza iránt élénkült a kereslet, így a jegybank ezermilliárd forintra emelte a keretet, ami jelentős kiegészítő forrást biztosít a versenyszféra beruházásaihoz. Ennek hatására a szektor tartósan átveheti az uniós forrásokból megvalósuló állami nagyberuházások gazdaságélénkítő szerepét. Az elemzők 2014–2015-ben tizenöt éve nem látott beruházásbővülést várnak.
A fogyasztás növekedését a rendelkezésre álló jövedelem emelkedése biztosítja. A tartósan alacsony kamat- és inflációs környezet következtében a háztartások fogyasztási hajlandóságának emelkedésére számítanak az elemzők: csökken az óvatossági megtakarítások mértéke, továbbá a mérlegalkalmazkodás folyamata is lezárul jövőre. Az elemzők ugyanakkor még nem számoltak a kormány szeptemberben várható újabb devizahiteles programjával. Ez egyrészről lökést adhat a fogyasztásnak, másrészről a bankok tőkehelyzetét ronthatja, ami visszafoghatja a hitelezést. Mindezen hatások eredőjeként a Századvég Gazdaságkutató Zrt. megítélése szerint a GDP-növekedés 2014-ben elérheti a 3,3 százalékot, míg jövőre a 2,4 százalékot.
A gazdaságkutató szerint az éves infláció az idén és 2015-ben is a jegybank háromszázalékos célja és a maginfláció alatt marad. A korábbi közműdíjcsökkentések hatása, az újabbak bevezetése, az inflációs várakozások mérséklődése 2014-ben nyomott inflációs környezetet eredményez. Az elemzők 2015-ben az infláció fokozatos felpörgésére számítanak. A nyomott inflációs környezet, a gazdaság ciklikus pozíciója és a globálisan laza monetáris politika indokolják a történelmi mélypontot jelenő jegybanki kamatszint hosszabb ideig történő fenntartását.
A gazdasági növekedés pályája érdemben nem veszélyezteti Magyarország külső finanszírozási képességét. Ugyanakkor az elemzők 2015-ben a GDP-arányos mutató csökkenését várják. A költségvetés idei hiánya a Századvég Gazdaságkutató Zrt. becslése szerint a kormányzati előirányzatnál is kedvezőbb lehet, és jövőre sem látható kiigazítási kényszer.
A Quaestor 2,6, százalékos növekedést vár
Az idei esztendőre a Quaestor Értékpapír Zrt. 2,6, jövőre pedig 2,4 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon, valamint azt, hogy az államháztartási hiány 2014-ben 2,9, míg jövőre három százalék lesz – mondta Háda Bálint, a társaság vezető elemzője tegnapi sajtótájékoztatóján. Az MTI közölte, a Quaestor 2014-ben 0,6 százalékos inflációval számol, 2015-ben pedig már a fogyasztói árak 2,5 százalékos emelkedését várja. A jegybanki alapkamat a társaság szerint idén 2,10 százalékon marad, míg jövőre négy százalékra emelkedhet. Háda úgy vélte, visszafogottabb gazdasági növekedés lehet a harmadik negyedévben, miután a második negyedévben nyolc éve nem látott ütemben (évi 3,9 százalékkal) nőtt a magyar gazdaság. A devizahiteles mentőcsomag pozitív hatással lehet a háztartások jövedelmi helyzetére, de ez csak később jelentkezik. A közfoglalkoztatás nyomán ugyan nő a foglalkoztatottság, de a munkanélküliségi ráta ennek ellenére még mindig magas,7,9 százalékos szinten áll. (HE)