Gazdaság

Ütötték a görög részvényeket

A nyugat-európai börzéken nyoma sem volt a görög pániknak

 A görög bankrészvények minden eddiginél nagyobb napon belüli vesztességgel zártak a kereskedést szerdán, piaci kapitalizációjuk negyedét vesztették el. Az új kormány gazdaságpolitikai intézkedései, a 240 milliárd eurós mentőcsomag újratárgyalására irányuló törekvések nagyon nyugtalanítják a befektetőket. A nyugat-európai börzék vegyesen teljesítettek, a BUX is csak szerényen esett.

Piaczárás után jelentette be a Standard & Poor's, hogy negatív felülvizsgálat alá vette a jelenleg is mélyen spekulatív - vagyis messze nem befektetési ajánlású - görög államadós-osztályzatokat. A hitelminősítő azzal indokolta a lépést, hogy az új kormány költségvetési és gazdaságpolitikájának egyes elemei nem egyeztethetők össze az előző kabinet és a hivatalos hitelezők között létrejött megállapodásokkal.

A vasárnapi választások után alakult új görög kormány első intézkedéseiként visszavont több privatizációt, így leállítja a legnagyobb görög olajfinomító, a Hellenic Petroleum részvénypakettjének értékesítését, valamint életszínvonal-javító költségvetési intézkedéseket jelentett be, és baráti gesztusokat tett Oroszországnak, miközben készségét nyilvánította tárgyalni az ország adósságának csökkentéséről.

Elemzők szerint az új görög-euróövezeti kötélhúzás az ország EU/IMF-mentőprogramjának feltételei ügyében minden bizonnyal kiegyezéssel végződik - mert különben Görögország csődbe jut -, de addig még sok idegességre van kilátás.

A görögországi fejlemények továbbra is főleg a bankoknak ártottak. A görög bankrészvények átlagosan több mint 20 százalékot zuhantak szerdán. Az elmúlt három kereskedési nap mindegyikén kétszámjegyű volt a zuhanás. Az athéni börze napi mélypontja közelében 9,2 százalékos mínuszban zárt.

A nyugat-európai tőzsdékre nem voltak hatással a görög piaci fejlemények, bár a bankrészvények gyengén teljesítettek. Több kedvező hír is érkezett Németországból. A berlini komány 1,3 százalékról 1,5 százalékra é módosította a gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését. Egy másik adat szerint a vártnál jobban javult a fogyasztói bizalom is Európa legnagyobb gazdaságában.

Mindez azt jelentette, hogy a DAX a tegnapi másfél százalékos veszteségének a felét, 0,8 százalék, szerdán már le is dolgozta. A londoni börze 0,2 százalékos emelkedéssel, a párizsi 0,3 százalékos eséssel zárta a napot. A BUX is csak szerény 0,2 százalékos mínuszban zárt, annak ellenére, hogy az OTP 1,6 százalékkal esett.

 Az amerikai tőzsdéken egyelőre óvatosak a befektetők, akik a jegybank esti ülése után megjelenő iránymutatásra várnak. Ebből kiderülhet, mikor kezdődhet a kamatemelési ciklus az Egyesült Államokban. A FED a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó kamat 0-0,25 százalékos szintjén.