Gazdaság
Újra lépne a kormány az energiaszektorban
A távhőszolgáltatás átvétele jelentheti jövőre a legkomolyabb feladatot
A kormány további befektetéseket tervez az energiaszektorban, egy javaslat szerint az infrastruktúra területén újabb érdekeltségeket vásárolnának a kereskedő cégek mellé. Igaz, erről egyelőre csak vitaanyag készült, ám a Miniszterelnökség ezt tartja az ország számára előnyösebb megoldásnak, szemben a másikkal, amelyik a földgáz-, az áram- és a távhőszektorban megkezdett építkezést hamarosan lezárná és a továbbiakban a rendszer tökéletesítésére fókuszálna – mondta Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára a Portfólió Energy Investment Forum tegnapi konferenciáján. A lehetséges folytatásról azonban dönteni kell, miután a nemzeti közműszolgáltatás kiépítésének első szakasza rövidesen lezárul. A felvásárlások és egyéb intézkedések eredményeképp legkésőbb 2016 második felétől a magyar állam 3,4 millió ügyfelet szolgál majd ki földgázzal, valamint a jövő év januárjában a nemzeti közműszolgáltató több mint kétmillió árampiaci ügyfél ellátását is megkezdi.
A további energiapiaci befektetésekről szóló forgatókönyvet ugyan még nem terjesztették a kormány elé, ám az abban foglalt változtatások lényege az lenne, hogy az elosztókat szétválasztanák üzemeltetőre és eszköztulajdonosra. A megosztáshoz a munkaanyag szerint egy infrastruktúra-alapot hoznának létre az infrastruktúrát tulajdonló társaságokból. Az üzemeltetők az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.-n keresztül a gáz esetében a Főgáz szakemberei lennének. Az új rendszer kialakításához a tervek szerint a lehető legkisebb mértékben vennék csak igénybe az állami költségvetést. A vásárlásokhoz 2018-ig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) adna áthidaló hiteleket, amelyeket 2019-től egyéb finanszírozási megoldásokkal váltanának ki.
A tervek szerint a paksi áramot előállítási áron kapná meg és adná tovább az egyetemes közműszolgáltató, egy nonprofit közellátási modellben az áram árát megtisztítanák minden hozzáadott tarifaelemtől. Németh Lászlóné nagy vitát kiváltott lehetőségnek nevezte, hogy felfüggesztenék egy időre a nukleáris alapba történő befizetést.
A távhőszolgáltatás átvételét az államtitkár 2016 legkomolyabb feladatának nevezte, amelynek érdekében a töredezett, bonyolult rendszerről első lépésben átfogó felmérést készítenek. A jövő évben azonban számos más, a működés racionalizálását célzó feladatot is meg kell oldani: így egyebek mellett a gáz egyetemes szolgáltatás esetében cégjogi összevonásokat vagy az árampiacra lépést követően a két ágazat országos ügyfélszolgálatának egybeolvasztását.
Paks II: végállomás
Aszódi Attila paksi bővítési kormánybiztos a tegnapi konferencián csak videoüzenet formájában tudott jelen lenni, ugyanis épp a Paks II környezetvédelmi engedélyezés nemzetközi eljárásához kapcsolódó road-show utolsó állomásán vett részt Szerbiában. A környezeti hatástanulmányt tavaly decemberben nyújtották be, s az engedélyezés várhatóan az idén lezárul. A kétezer oldalas dokumentumot harminc országnak küldték meg, közülük tizenegy jelezte érdeklődését. A lakosságot negyvenegy településen, fórumokon tájékoztatták. A Paks II ütemterve szerint 2016-ban lesz telephelyengedély, az építkezés pedig 2018-tól indul.