Gazdaság

Újabb jelek utalnak a felminősítésre

Sokat erősödtek Magyarország gazdasági mutatói a válság óta – tovább csökkent a kiszolgáltatottság a Morgan Stanley szerint

Kevésbé sérülékeny Magyarország a világgazdasági válság óta, a makrogazdasági mutatók sokat javultak. A felminősítéshez ez jó jel.

elemzo
Madár István, Sarkadi-Szabó Kornél

A Morgan Stanley londoni közgazdászainak kiadott elemzése arról szól, hogy külső sérülékenységünk csökkent, s korántsem vagyunk annyira kiszolgáltatva a piaci sokkoknak, mint a 2008-as világgazdasági válságot követően voltunk – hangsúlyozta Madár István, a Portfólió vezető elemzője. A szakember rámutatott: a felülvizsgált modellszámítások alapján Magyarország, Lengyelország és Oroszország egy csoportba tartozik. Az „ugrás” nagy, miután 2008-ban hazánk volt a leginkább kiszolgáltatott gazdaság Kelet-Európában a befektetők szemében. Madár István kiemelte: a GDP-arányosan számított két százalék körüli költségvetési hiány „nagyon szép szám”, eközben pedig az adósságfronton is történt előrelépés. Ugyanakkor a közgazdász szerint a jelenlegi, több mint 76 százalékos ráta továbbra is magas, a tendencia viszont egyértelműen jó, hiszen csökken a mutató. Ráadásul a kamatterhek is hatalmasat „estek”.

„Egy lépéssel közelebb kerültünk a felminősítéshez: a Morgan Stanley összefoglalója pozitív üzenet” – szögezte le Sarkadi-Szabó Kornél, a Shark Vision ügyvezető igazgatója, aki szerint Magyarország várhatóan idén visszakapja befektetési kategóriáját. A szóban forgó elemzés kapcsán az a lényeg, mondta Sarkadi-Szabó, hogy hazánk kilátásait illetően is bizakodóak a londoni szakértők. Emlékeztetett: a nagy hitelminősítők közül a Moody’s és a Fitch már pozitív kilátást tart érvényben az adósbesorolásra, ezért jó eséllyel náluk már 2016-ban kikerülhetünk az úgynevezett bóvlikategóriából. Miután azonban a piac már beárazta a felminősítést, a feljavítás nem feltétlenül jár majd együtt a forint erősödésével vagy éppen az államkötvények hozamainak csökkenésével.