Gazdaság
Új magyar kereskedőházak nyílhatnak a Kárpát-medencében
Szijjártó Péter: a kormány növelné a kkv-k exportját
A magyar külkapcsolatok fókuszában a gazdaság áll
Szijjártó Péter kiemelte, miután a magyar egy nagyon nyitott gazdaság, amelynek a teljesítményét alapvetően befolyásolja az export és a külföldről érkező beruházások, ezért a külgazdaságnak különösen fontos a szerepe. Ezért állítottuk a magyar külkapcsolatok fókuszába a külgazdaságot - mondta.
Megismételte: a 2018-ra vonatkozó hármas célkitűzés, hogy az EU-ban Magyarországon legyen a legmagasabb az ipar hozzájárulása a hazai össztermékhez (GDP), az EU-ban itt legyen a legmagasabb az export GDP-hez viszonyított aránya, és Kelet-Közép-Európában itt legyen a legmagasabb az egy főre jutó közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI). A miniszter ugyanakkor rámutatott: ahhoz, hogy hosszú távon is fennmaradjon a magyar export ütemes – idén az első négy hónapban nyolc százalékos – bővülése, két feladatot meg kell oldani. Az egyik az exportszerkezet már említett átalakítása – a kkv-export arányának növelése -, a másik az exportpiacok diverzifikálása - mondta. Mint kifejtette, jelenleg a magyar kivitel hetvennyolc százaléka az EU területére irányul, a magyar kormány ezért hirdette meg a keleti és a déli nyitást, hogy a magyar cégek – az európai uniós piacok megtartása mellett - jelen legyenek a világgazdaság epicentrumaiban, ahol nagyon komoly növekedési potenciál van.
Felidézte, hogy Magyarország három új nagykövetséget nyitott – Ecuador, Malajzia és Mongólia fővárosában -, két újat nyit idén – Etiópiában és Üzbegisztánban -, és négyet jövőre, Ghánában, Angolában, Új-Zélandon és a Fülöp-szigeteken.
A miniszter kitért arra, hogy az ukrajnai háború miatt 2014-ben 520 millió dollárral esett vissza az Oroszországba, és nagyjából 300 millió dollárral az Ukrajnába irányuló magyar kivitel, és ez a negatív tendencia idén az első negyedévben is folytatódott.
Szijjártó Péter méltatta a KKM háttérintézményeinek tevékenységét, valamint a stratégiai partneri megállapodásokat, amelyeket a magyar kormány kötött eddig ötvenkilenc gazdasági szereplővel. A miniszter bejelentette, hogy két új ilyen megállapodás aláírását készítik elő, az egyiket az Alföldi tejjel, a másikat a Johnson Electric járműalkatrész-gyártóval. Szijjártó Péter eredményesnek nevezte ezeket a megállapodásokat, mert a partnerek szavai szerint jelentősen növelték a magyarországi munkahelyek számát.