Gazdaság

Új fejlesztési források januártól

A sertés tőkehús jelentős áfacsökkentése emelte a fogyasztást, a feldolgozók mérsékelnék a készítmények adóterhét is

Élelmiszeripari cégek januártól pályázhatnak számottevő vissza nem térítendő fejlesztési forrásokra. A sertéstenyésztők és -feldolgozók elégedettek lesznek, ha marad a jelenlegi, kilónkénti négyszáz forint körüli felvásárlási ár.

Valószínűleg jövő januárban nyújthatják be pályázataikat a közepes élelmiszeripari cégek a beruházási támogatásra – mondta Varga László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakértője a kamara budapesti konferenciáján. Az eredeti, november végi határidő tolódik ki. Az ötven és kétszáz fő között foglalkoztató cégek százmilliárd forintra pályázhatnak, ebből ötvenmilliárd vissza nem térítendő, ötvenmilliárd pedig kedvezményes hitel. Egy-egy vállalkozás minimum ötven, legfeljebb 750 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhet. A kölcsön összege ötvenmilliótól kétmilliárd forintig terjedhet cégenként. A hitel kamata egy százalék, a türelmi idő hat hónap, a futamidő 15 év.

Papp István, a Hajdúhús 2000 Kft. vezérigazgatója azt mondta: most a sertéshús felvásárlási ára kilónként 370 és 385 forint között mozog. Ha marad ez a négyszáz forint körüli árszint, azzal a feldolgozók és a tenyésztők is elégedettek lennének, hiszen az utóbbi egy évben háromszáz forint alatt is járt a felvásárlási ár. Bíró Antal, a Gyulahús Kft. termelésvezetője azt szorgalmazta, hogy a húskészítmények áfája is csökkenjen. Éder Tamás, a NAK alelnöke jelezte: a sertés tőkehús áfájának januári, öt százalékra csökkentése emelte a fogyasztást, és fehéredett az ágazat. Tarpataki Tamás, az agrártárca főosztályvezetője közölte: a várt 20-22 milliárd forint felét sem érte el az áfacsökkentés miatti költségvetési bevételkiesés.

Lipcsey György, az Agrármarketing Centrum igazgatója elmondta: a magyar húsipari termékek hazai fogyasztását és az exportot is ösztönzik, még ismertebbé teszik a védjegyeket, például a kiváló magyar élelmiszert, a kiváló minőségű sertéshúst. Jövő szeptemberben rendezik meg az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítást és Vásárt (OMÉK), amely újabb helyszínnel gazdagodik: a Kincsem parkkal, ahol négyhektáros területen állattenyésztési programokat tartanak majd. Az OMÉK nulladik napjára pedig közép-európai agrobiznisz fórumot, szakmai napot szerveznek.