Gazdaság

Tulajdonrészt vásárolunk az Erstében

Hazánkban 2016-tól csökken a bankadó mértéke

A magyar kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a tervek szerint 15-15 százalékos tulajdonrészt szerez tőkeemeléssel az Erste Bank Hungary Zrt.-ben - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök tegnap, a megállapodás aláírását követően a Parlamentben.

Orbán Viktor 20150210
Suma Chakrabarti EBRD-elnök, Orbán Viktor és Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Együttműködési megállapodást írt alá Orbán Viktor miniszterelnök, Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke és Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója tegnap. E szerint a magyar kormány és az EBRD 15-15 százalékos tulajdonrészt szerez tőkeemeléssel az Erste Hungary Zrt.-ben, amely a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján a harmadik legnagyobb hazánkban működő pénzintézet a 2266,88 milliárdos mérlegfőösszegével.

Orbán Viktor a dokumentum aláírását követően felidézte: 2010-ben a pénzügyi válság miatt a kormány „erőteljesen megkérte” a magyar bankrendszer szereplőit, hogy a terhek viselésében legyenek Magyarország segítségére. S ha ellenezték is a bankadót, a hazánkban működő pénzintézetek megértették és korrekt módon betartották az akkor meghozott szabályokat – fűzte hozzá. „Eljött a pillanat, amikor megpróbálhatunk egy új fejezetet nyitni a hazai bankszektorral való együttműködésünkben” – fogalmazott Orbán Viktor arra utalva, hogy a magyar gazdaság az elmúlt időszakban megerősödött és ismét felzárkózott az uniós élbolyhoz.

Kifejtette: a dokumentum tartalmazza, hogy a magyar kormány az Erste Bank Magyarországban tulajdonrészt vásárol, „tehát az Erste Bank reményeink szerint nemcsak megtartja pozíciót, de azokat erősíteni is fogja, és hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon a növekedés üteme emelkedhessen. Cserébe Magyarország azt vállalja, hogy csökkenti a bankadót” – fűzte hozzá a kormányfő. A miniszterelnök azonban azt is megjegyezte: a megállapodás rögzíti, hogy átvilágítják az Erste Bank Hungaryt. A kormány szándéka, hogy 15 százalékos tulajdonrészt szerezzen a bankban, „feltéve, ha meg tudunk állapodni az árban, és a végén a tárgyalások a részletkérdésekben stimmelnek majd”. Emlékeztetett, a szektoriális különadó bevezetésekor vállalták, ha a költségvetést rendbe tették és csökkenő pályára állt az államadósság, vissza fognak térni a válság előtti bankterhek világába.

Orbán Viktor hangsúlyozta, 2016-2017-ben jelentősen csökkentik a bankadó mértékét, amely 2018-2019–ben is folytatódik majd. Kérdésre válaszolva azt mondta: jövőre körülbelül hatvanmilliárd forinttal csökken a bankadó, egyrészt az adókulcs mérséklése miatt, másrészt a kiszámítási mód megváltoztatása miatt.

Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke történelmi lépésnek nevezte a megállapodást, amely szavai szerint azt jelzi, hogy szilárd alapokra tudják helyezni ezzel a banki együttműködést, mivel számos kötelezettséget vállalnak a szerződést aláíró felek. Kiemelte: Magyarország jól jött ki a válságból, ezzel együtt az országban hatékony bankszektorra van szükség.

Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója kifejtette: „Mindannyian egy erős Közép-Európáról álmodoztunk, és hiszünk abban is, hozzájárulhatunk ahhoz, hogy magasabb növekedés következzen be Európában. Azért vagyunk itt, hogy ezt a növekedést finanszírozzuk”. Elmondta: a megállapodás aláírása nemcsak az Erste, hanem az egész magyar bankszektor számára fontos.

Elemzők szerint a bankadó csökkentése jó hír, javíthatja a hitelezést. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke azt mondta, üdvözli a bejelentést. Szerinte „az EBRD tulajdonosként való megjelenése Magyarországon jelzi, hogy a magyar bankrendszer egészséges, s további fejlődési pálya előtt áll”.

A kormány és a bankszektor közeledése segíti a pénzügyi rendszer kiegyensúlyozott fejlődését, a gazdaság növekedését – nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A kamara előrejelzése szerint középtávon az várható, hogy a magyar tulajdoni hányad emelkedésével a bankrendszer is kiegyensúlyozottan fejlődik.

Az eseményt követően az Erste Bank közleményben jelentette be, a következő három évben összesen 550 millió eurós hitelprogramot indít a magyar gazdaság támogatására. Egy 250 millió eurós hitelkeret legfontosabb része a közszféra alkalmazottai számára kidolgozott komplett pénzügyi csomag. Energiahatékonysági programokat százmillió euró értékben finanszíroz a bank, kétszázmillió eurót őstermelők hitelezésére fordítanak.


Így mérséklődik majd a teher szintje

A 2016-2019 közötti időszakban a bankok 2014. végi mérlegfőösszegének alapján számítva mérséklődik a bankadó Magyarországon. A magyar kormány, az Erste Bank Group és az EBRD által aláírt szándéknyilatkozat előirányozza, hogy 2016-tól a bankadó a mérlegfőösszeg 0,31 százalékára (31 bázispont), 2017-től 2018 végéig pedig 0,21 százalékára (21 bázispont) csökken. Majd 2019-től a bankadót még nagyobb mértékben összhangba hozzák az érvényben lévő uniós normákkal. E cél érdekében a magyar kormány 2015 júniusáig kidolgozza és beterjeszti a megfelelő törvényeket. Az adó kulcsa jelenleg sávos: 50 milliárd forintos adóalapig 0,15 százalék, efölött 0,53 százalék. Az idei költségvetés ebből az adóból 144 milliárd forint bevétellel számol.