Gazdaság
Tovább gyorsult az építőipari termelés növekedése
Az emelkedés az épületek esetében a legnagyobb
Az épületeknél oktatási, ipari, kereskedelmi és lakóépületek építése, az egyéb építményeknél továbbra is út-, vasút- és közműépítések eredményezték a növekedést - fűzte hozzá a KSH.
A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,5 százalékkal bővült az előző havihoz mérten. Idén január-júliusban az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 22,2 százalékkal emelkedett.
Pomázi Gyula: Tartós lehet a növekedés
Tartós lehet a növekedés az építőiparban - mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a legfrissebb építőipari adatokat kommentálva. Pomázi Gyula elmondta, hogy az építőipar növekedése igazodik az elmúlt időszak trendjéhez. Az ágazaton belül az épületek építése, az egyéb építmények építése is jelentősen nőtt. Az épületek építésének növekedésben szerepet játszott a családi otthonteremtési kedvezmény (csok), és az 5 százalékos kedvezményes áfa, ahogy az egyéb beruházásösztönzők is lehetőséget teremtenek az építőipar dinamikájának fenntartására. Jó hírnek nevezte, hogy a szerződésállomány is nőtt az épületek építésére vonatkozóan, ahogy az egyéb építményeknél is.
Júliusban az építőipar ágazatai közül a termelés volumene az épületek építésében 60,0 százalékkal, az egyéb építmények építésében 43,7 százalékkal, a speciális szaképítésben 20,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
A megkötött új szerződések volumene 70,3 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 1,8 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 134,4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Július folyamán közlekedési infrastruktúra és távközlési hálózat fejlesztésére kötöttek nagy értékű szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományának volumene 61,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 4,9, az egyéb építményeké 82,4 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel azelőtt.
Az elemzőket meglepte a jelentős növekedés
Meglepetést okozott az építőipar júliusi teljesítményének jelentős megugrása, az MTI-nek a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatairól nyilatkozó elemzők nem számítottak ilyen mértékű növekedésre.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kiemelte: erőteljes meglepetést okozott a növekedés adata, arra számítottak, hogy július nem lesz erős hónap. Hónapról-hónapra erősödik az ágazat, mindkét építményfőcsoport jól teljesített - tette hozzá.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy már érződik a kedvezményes lakásáfa 2019 végi kivezetésének hatása: az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományából az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene alig 5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, a júliusi új szerződések pedig csökkentek. Jelentősebb szerződéseket inkább az infrastruktúra-fejlesztésekre kötöttek.
Virovácz Péter szerint lesz még megtorpanás a következő időszakban ezen a területen, de ez nem feltétlenül jelenti a teljes ágazat visszaesését. Az idei nagyon erős év lesz, és a 2019-es is jó éve lesz az ágazatnak, csak áthelyeződik a hangsúly az infrastruktúra-fejlesztésekre - mondta.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén kiemelte: a nyári hónapokra visszatért az építőipar az eddigi robusztus bővüléséhez, és a következő másfél évben ez az ütem még fokozódhat is az irodák és lakóingatlanok átadásának felfutásával. Jelezte: ezt követően viszont jelentős lassulásra lehet számítani a lakásépítéseknél, mivel a kedvezményes áfakulcs 2019 utáni megszűnése jelentős érvágás lesz, és már jelenleg is csökkenést mutatnak az építési engedélyek száma.
Kifejtette, hogy ezt ellensúlyozhatja majd, hogy a felszabaduló munkaerőt a rengeteg infrastrukturális beruházásra át lehet csoportosítani, ami fenntarthatja az építőipar teljesítményét. Idén az elemző 20 százalék fölötti éves építőipari növekedésre számít, míg 2019-ben a jelenlegi kilátások alapján szintén robusztus, 15 százalék körüli lehet a bővülés.
A kivitelezői kapacitáshiány továbbra is jelentősen megnehezíti a rendelésállomány teljesítését az egész szektorban. A szakképzett munkaerő hiánya továbbra is jelentős probléma az iparágon belül. Az építőiparban továbbra is jelentős mértékű béremelkedésre és fehéredésre számít a következő időszakban az elemző.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is azt emelte ki, hogy júliusban megugrott az építőipar, amiben mindkét alágazat hozzájárult. Az uniós forrásokon alapuló infrastrukturális beruházások az egyéb építményeknek ad lendületet, közben pedig a lakások és a kereskedelmi ingatlanok építése is hozzájárul a bővüléshez.
A rendelésállományok alapján a jövőben az egyéb építmények kaphatnak nagyobb hangsúlyt az építőiparban. Németh Dávid szerint a mostani kilátások alapján az építőipar az idén 20 százalékos emelkedést érhet el.