Gazdaság

Tovább fehéredhet a gazdaság

A kötelező online rendszer bevezetése jelentősen csökkenti a vállalkozások adminisztratív terheit, számlakiállítói oldalról pedig kiváltható lesz vele a belföldi összesítő jelentés

Egyéves felkészülési idő után július elején élesedik az online számlázási rendszer, a gazdaságfehérítés újabb eszköze. A változás a nagyobb cégeket érinti, ahol többségében megvan az ehhez szükséges informatikai infrastruktúra.

számla
(Fotó: MH)

Minden segítséget megad az adóhivatal az érintett cégeknek az online számlázás bevezetéséhez. Az újabb gazdaságfehérítési eszközhöz a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján már elérhető a vonatkozó miniszteri rendeletmódosítás tervezete és az informatikai részleteket pontosan meghatározó leírás is – tájékoztatta lapunkat a tárca. A kormány a július 1-jei indulással a kötelező három hónapos felkészülésnél is jóval hosszabb időt biztosít a vállalkozásoknak és a szoftverfejlesztőknek. A minisztérium szerint az online számlázás nemcsak a gazdaság fehérítésére alkalmas, de jelentősen csökkenti a vállalkozások adminisztrációs terheit is, így például számlakiállítói oldalról kiváltja a belföldi összesítő jelentést. A gazdálkodók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy újabb szolgáltatását is igénybe vehetik: lekérdezhetik az összes, adatszolgáltatással érintett számlájukat.

Azokról az adóalanyok közötti ügyleteket kísérő számlákról kell július 1-jétől a számlázóprogramoknak online adatot küldeniük az adóhatóság felé, amelyekben az áthárított általános forgalmi adó összege legalább százezer forint. Ez nagyobb cégeket érint, ahol általában már megvan az átálláshoz szükséges informatikai háttér – mondta a Magyar Hírlap megkeresésére Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young ügyvédi iroda adószakértője. Szerinte az online számlázás feltételei azért is teljesíthetők, mert a tervezettnél pontosan egy évvel később vezetik be. Az online számlázás nem függ össze szorosan a már meglévő pénztárgépekkel, amelyek szerinte a tulajdonost is védik a lopásoktól. Az új számlázási rendszert az adószakértő a gazdaságfehérítés fontos eszközének nevezte a GDP körülbelül ötödét kitevő feketegazdaság ellen. Hatásait elsőként a nagyobb cégek esetében láthatjuk majd, de az sem elképzelhetetlen, hogy a későbbiekben csökkentik az áfahatárt és a kisebbekre is kiterjesztik a kötelezettséget.

Az Európai Bizottság tanulmánya szerint három éve Magyarországon a régiós 25,5 százalékkal szemben csak 13,7 százalék volt az adórés, a nemzetgazdasági tárca közlése szerint év végére a szám tíz százalékra csökkenhet.