Gazdaság

Tovább erősödtek a magyar gazdasági kilátások

Tavaly a kis- és középvállalkozások után a vállalati hitelezés is két számjegyű bővülést ért el, de a kkv-knál a hosszú kamatfixálású hiteleket a rövidebb lejáratúak váltották fel

A hazai vállalati és háztartási eladósodottság alacsonynak tekinthető a jelenleg kedvező környezetben. A hitelezési aktivitás növelésére jelentős tartalékok vannak a hazai bankszektorban – véli a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

mnb
Oláh Zsolt: A lakossági hitelezésben is jelentős felfutás történt (Fotó: Bodnár Patrícia)

A nemzetközi piacokon növekedett a bizonytalanság, és az európai bankok örökölt kockázatai sem szűntek meg teljesen, ezzel szemben a magyar bankrendszer sokkellenálló képessége mind a likviditást, mind pedig a tőkeellátottságot tekintve erős maradt – emelte ki Oláh Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője tegnap a jegybank Pénzügyi Stabilitási Jelentését ismertetve. Mint mondta, a tavaly novemberi jelentés óta tovább erősödtek a magyar gazdasági kilátások.

Megállapította, hogy a jelenlegi környezetben jelentős kapacitások állnak rendelkezésre a hitelezés bővülésére. Rámutatott, hogy tavaly a kis- és középvállalkozások (kkv) után a vállalati hitelezés is két számjegyű bővülést ért el, de a kkv-k esetében a hosszú kamatfixálású beruházási hiteleket a rövidebb lejáratúak váltották fel. Tavaly a lakossági hitelezésben is jelentős felfutás történt, a növekedést a kereslet élénkülése táplálta, ugyanakkor az is segítette, hogy a bankok enyhítettek hitelezési feltételeiken – jelezte. A jegybanki jelentés megállapította, hogy az új hitelek állományán belül egyre inkább növekszik a fix kamatozásúak és a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek aránya. A jelentés kitér rá, hogy a hitelezésbe bevont ügyfelek köre mellett nő az alacsonyabb felárat alkalmazó intézmények aránya is.

Parragh Bianka, az MNB Monetáris Tanácsának tagja szintén tegnap, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének közgyűlésén arról beszélt, hogy a ciklikus tényezők kifutása miatt 2019-től a versenyképesség és a termelékenység lesz a hazai gazdasági növekedés legfontosabb feltétele, ezért a kis- és középvállalkozásokat nyitottabbá kell tenni a külpiaci tevékenység iránt. Az MNB idén a gazdasági növekedés gyorsulására és a belföldi kereslet erősödésére számít.