Gazdaság

Tovább erősödhet a feldolgozóipar

Hétindító. Az első negyedévben a GDP három százalék felett bővülhetett

Mivel új hónapot kezdünk, így a héten számos fontos adatra lehet számítani. Napvilágot lát a BMI és a februári külkereskedelmi adatok részletei, megjelennek a kiskereskedelmi és az ipari termelési adatok.

Virovácz Péter 20170502
Virovácz Péter (Fotó: Hegedüs Róbert)

Itthon ma a feldolgozóipar beszerzési menedzserindexét (BMI) lehet megismerni, amely továbbra is a magyar feldolgozóipar erősödését mutathatja, hiszen hosszú hónapok óta már a küszöbértéknek számító 50-es érték felett van. Elemzők arra számítanak, hogy ez az áprilisi adattal sem lesz másképp. Ez tükrözi a piaci szereplők jövőbe vetett erősödő bizalmát, ami végül az ipari termelés erősödésében is megjelenhet. A szerdán a februári külkereskedelmi adat részleteit közli a Központi Statisztikai Hivatal, az előzetes számok pozitív meglepetést okoztak, így optimizmusra ad okot az első negyedév gazdasági növekedését illetően. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a csütörtöki kiskereskedelmi és a pénteki ipari termelési adatok esetében is arra számít, hogy gyorsulhat a növekedés üteme. Mint mondja, mindez alátámasztaná azon várakozásukat, amely szerint az első negyedévben akár bőven három százalék felett lehetett a bruttó hazai termék- (GDP) növekedés Magyarországon.

Régiós kitekintésben mind Romániában, mind pedig Csehországban kamatdöntő ülést tart a jegybank. Elemzők szerint komolyabb meglepetést egyik ülés sem hozhat. A cseh jegybank, miután felhagyott a cseh korona euróhoz rögzítésével, várhatóan nem szigorít a monetáris politikán, és vélhetően az ezzel kapcsolatos várakozásokat is megpróbálja menedzselni. Összességében azonban a piacok a régióban, de talán az egész unióban a cseh jegybank esetében látják a legvalószínűbbnek, hogy várhatóan már az év második felében kamatot emeljenek, vagyis szigorítsák a monetáris kondíciókat. Az eheti jegybanki ülések sorát folytatva nem szabad megfeledkeznünk a Fedről sem. Az Egyesült Államok jegybanki szerepét betöltő intézmény is kamatdöntő ülést tart szerdán. A pénzpiaci szereplők nagyjából hetven százaléka júniusra várja a következő 25 bázispontos kamatemelést, amivel párhuzamosan a május 5-i kamatdöntő ülés meglehetősen eseménytelenül telhet. A kamatdöntéssel kapcsolatos egyetlen információforrás a jegybanki állásfoglalás lesz, mivel sem sajtótájékoztató, sem pedig új gazdasági előrejelzés nem lesz. A júniusi kamatemeléssel kapcsolatban is sok azonban a bizonytalanság, főleg Trump fiskális lazító intézkedéseit tekintve, ami elméletben felgyorsítaná a gazdasági növekedést, az inflációt, és így az amerikai jegybankot is gyorsan lépéskényszerbe hozhatná. Jelenleg mi úgy látjuk, hogy talán elhamarkodott lenne egy nyári kamatemelés – véli az ING Bank vezető elemzője. A múlt hét pénteki amerikai GDP-adat után az euróövezet is nyilvánosságra hozza a saját mutatóját. Május 3-án, szerdán megtudhatjuk, hogy melyik régió bővült dinamikusabban 2017 első negyedévében. Az euróövezet esetében a legtöbb elemzőház, köztük az ING is 1,7 százalékos növekedést vár éves összevetésben, és ettől a kivételek jellemzően lefelé térnek el. Különösen érdekes lesz a növekedési adat annak fényében, hogy az elmúlt időszakban egyre kedvezőbb számok láttak napvilágot az egyes tagországokban, köztük a legfontosabbnak számító Németországban is. A felméréseken alapuló úgynevezett puha mutatók is kedvező gazdasági teljesítményt jósolnak.