Gazdaság

Tovább duzzadnak a bankbetétek

Az értékpapírok közül a jelenlegi visszaesés ellenére is a befektetési alapok teszik ki a megtakarítások legnagyobb részét

A bankbetétekben elhelyezett pénzmennyiség több mint 82 milliárd forinttal bővült az elmúlt időszakban. Az értékpapírok közül a jelenlegi visszaesés ellenére is a befektetési alapok teszik ki a megtakarítások legnagyobb részét.

Ismét a bankbetétek voltak a legnépszerűbbek a magyar megtakarítók körében. Több mint 82 milliárd forinttal bővült az ezekben tartott vagyon nagysága, ezzel messze megelőzve a többi befektetési lehetőség növekedését. Sőt, az sem mellékes, hogy mindez úgy állt elő, hogy a bankbetétekben és értékpapírokban tartott lakossági megtakarítások összesen 119,6 milliárd forinttal növekedtek ez idő alatt – derült ki a Magyar Nemzeti Bank közleményéből.

Ami pedig meglepő, hogy eközben a márciusi csökkenés után, áprilisban 22,4 milliárd forinttal esett vissza a korábban nagy népszerűségnek örvendő befektetési jegyek állománya. A bankbetétek népszerűsége nem is lehet olyan meglepő azután, hogy egyéves lekötéssel ma már akár 3,6 százalékos kamatot lehet elérni, ami még az egyéves futamidejű állampapíroknál is magasabb kamat. Erre az egyik kereskedelmi bank kínál megoldást, igaz, ehhez legalább tízmillió forintot kell rájuk bízni.

Az értékpapírok közül a jelenlegi visszaesés ellenére is a befektetési alapok teszik ki a magyar megtakarítások legnagyobb részét. Ebben a közel 3900 milliárd forintos kezelt vagyonban szinte észrevehetetlen a 22,4 milliárdos kiáramlás, inkább a csökkenés ténye az, ami jelzésértékű. A visszaesés pedig egyértelműen a pénzpiaci és kötvényalapok számlájára írható, hiszen a többi alaptípusra állománynövekedés volt jellemző április folyamán. Sőt, az alapok alapjaiban közel 13 milliárd forinttal nőtt a kezelt vagyon.

A lakosság vagyonában ezzel együtt továbbra is a kötvényalapok teszik ki a legnagyobb hányadot (24,1 százalék, 940 milliárd forint), hiszen 2014 augusztusa óta a kezelt vagyon nagyságában ezek megelőzték a korábban vezető pénzpiaci alapokat. Ez nem meglepő, hiszen a kamatkörnyezet folyamatos csökkenése mellett a pénzpiaci alapok nem tudtak látványos eredményeket elérni, ezzel együtt a kötvényalapok nagyon is szép teljesítményt nyújtottak.