Gazdaság

Tovább csökkent az infláció

Az üzemanyag és a háztartási energiaárak mérséklése vitte le az inflációt

A fogyasztói árak 1,4 százalékkal csökkentek idén januárban a tavalyi év első hónapjához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Hozzáteszik, tavaly decemberrel összehasonlítva 0,2 százalékkal lettek alacsonyabbak.

 

Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta, éves összevetésben az üzemanyag, valamint a háztartási energia árának csökkenése vitte le az inflációt, januárban egyedül az üzemanyagárak csökkenése 0,6 százalékponttal mérsékelte a fogyasztói árszínvonalat.

A KSH adatai szerint a maginfláció decemberhez képest változatlan maradt, tavaly januárhoz viszonyítva pedig 0,7 százalékos volt a decemberi 0,9 százalék után, amit a korábban közölt 0,8 százalékról módosított a KSH. Mináry Borbála elmondta, hogy az élelmiszerek ára decemberhez képest nőtt ugyan, de tavaly ugyanígy volt az év első hónapjával, ahogyan kifutottak a decemberi akciók. Hozzáfűzte, a szeszesitalok is drágultak az adóemelés hatására.

Az egyéb cikkekért 6,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a járműüzemanyagok ára 16,5 százalékkal csökkent.

Mináry Borbála elmondta, hogy a meglévő decemberi adatok alapján az Európai Unió tagállamainak több mint felében csökkentek a fogyasztó árak, a kőolajár világpiaci árának csökkenése miatt. Az EU huszonnyolc tagállamában a fogyasztó árak 2014 decemberében átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek éves összevetésben a harmonizált előzetes adatok szerint. Görögországban és Bulgáriában csökkentek leginkább az árak (2,5, valamint 2 százalékkal), míg a legnagyobb drágulás Romániában, valamint Ausztriában (1 és 0,8 százalék) volt decemberben.

Az év első hónapjára tovább gyorsult a fogyasztó árak csökkenése, tavaly októberben 0,4, novemberben 0,7, decemberben pedig 0,9 százalékkal csökkentek az árak, Mináry Borbála szerint ugyanakkor nem lehet deflációról beszélni. Januárban a nyugdíjas fogyasztóiár-index decemberhez képest 0,1 százalékos árnövekedést, míg tavaly január óta 1,0 százalékos csökkenést jelzett.

A tartós fogyasztási cikkek ára kis mértékben, 0,2 százalékkal mérséklődött. A háztartási energia ára nem változott. Tavaly januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal csökkent. Ezen belül csökkent a cukor (20,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (5,5 százalék), az étolaj (5,2 százalék), valamint a liszt (3,2 százalék) ára. Drágult viszont a tojás (4,9 százalék) és a házon kívüli étkezés (2,2 százalék). A szeszes italok, dohányáruk 1,2 százalékkal drágultak, ezen belül a tömény italok 4,4, a dohányáruk 3,2 százalékkal kerülnek többe, míg a bor 4,9, a sör 1,6 százalékkal olcsóbb lett, mint tavaly januárban.

Az átlagnál nagyobb mértékben csökkent a ruházkodási cikkek ára, 3,3 százalékkal. Az egyéb cikkek, üzemanyagok (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) ára szintén csökkent, 3,1 százalékkal, ezen belül a járműüzemanyagokért 7,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

A háztartási energiáért átlagosan 5,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a vezetékes gáz 6,5, az elektromos energia 5,7, a távfűtés ára 3,4 százalékkal csökkent 2014. januárhoz viszonyítva. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,7, a tartós fogyasztási cikkeké 0,6 százalékkal mérséklődött.

Az inflációs alapfolyamatokat megragadó mutatók változatlanul mérsékelt inflációs környezetre utalnak, a keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek éves inflációja a múlt hónapban csökkent, de továbbra is a már két éve jellemző 1,5-2,0 százalékos sávban maradt - közölte a Magyar Nemzeti Bank.