Gazdaság

Tovább bővült a kiskereskedelem

NGM: közel három éve tart a tendencia+VIDEÓ

Májusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte második becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

Objektum doboz

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,0 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 

2016. január-májusban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 5,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az adatok megegyeznek az első becsléssel. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene májusban 4,7, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,6 százalékkal nőtt.

A textil-, ruházati és lábbeli üzletekben 14 százalékkal, a gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben pedig 6,6 százalékkal bővült a forgalom. A bútor-, műszaki cikkek esetében 6,4 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikkeknél 3,0 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben pedig 0,7 százalékkal emelkedett az eladások száma. A használtcikk üzletekben ugyanakkor 5,8 százalékkal csökkent a forgalom volumene. 

Az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 18 százalékkal emelkedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó bővülés. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 9,0 százalékkal nőtt.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 16 százalékkal emelkedtek.

Az idén január-májusban a naptárhatástól megtisztított adat szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,2 százalékkal nőtt az értékesítés volumene az előző év azonos időszakához képest. 

Májusban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 782 milliárd forint volt. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.

NGM: közel három éve bővül a kiskereskedelmi forgalom

A kiskereskedelmi forgalom közel három éve bővül, a magyar reformok működését is jelző 35 hónapja tartó növekedés az idén tartósan magas maradhat köszönhetően egyebek mellett a foglalkoztatás bővülésének, a dinamikusan emelkedő béreknek, az alacsony inflációnak és a személyijövedelemadó-csökkentésnek - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn a KSH adatait kommentálva.

Idén májusban 6,8, az év első öt hónapjában 5,2 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, a naptárhatással igazított adatok 5,7 százalékos a bővülés, a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban éves alapon jelentősen meghaladta az Európai Unió 2,8 százalékos átlagát - írja az NGM.

A szaktárca rámutat: a forgalom összetevőit tekintve az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 4,4 százalékos, míg a nem élelmiszer jellegű termékeké és szolgáltatásoké 6,8 százalékos növekedést mutatott. Ez utóbbi teljesítményében komoly szerepet játszott a csomagküldő szolgálatok forgalmának jelentős, 18,4 százalékos emelkedése, amely az interneten végrehajtott vásárlások számának emelkedését tükrözi. 

A gazdasági tárca szerint a háztartások fogyasztásának növekedése is tovább nőhet, amelynek hátterében több tényező is áll, köztük az, hogy a kedvező munkaerő-piaci folyamatokkal összhangban tovább javul a családok jövedelmi helyzete, az alacsony inflációs környezet növeli a bérek reálértékét, valamint a kormányzat intézkedései is támogatják a fogyasztás élénkülését. 

A háztartások jövedelmének erőteljes növekedéséhez képest a kiskereskedelem bővülése mérsékeltebb, ami azt jelenti, hogy továbbra is erős megtakarítási hajlandóság jellemzi a háztartásokat, ez egyben további fogyasztásnövekedést is jelez, hiszen a korábban elhalasztott vásárlások miatt még van érdemi mozgásterük a családoknak - írja közleményében az NGM.