Gazdaság
Törvényi szigor a GMO-k tiltására
Elsőként fogadhatjuk el a génmódosításra vonatkozó új uniós szabályozást
Törvénymódosítást terjeszt az Országgyűlés elé Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter annak érdekében, hogy hazánk fogadhassa el elsőként a genetikailag módosított organizmusokra (GMO) vonatkozó új uniós szabályozást – közölte tegnap a miniszter. Emlékeztetett: már a tagállamok dönthetik el azt, hogy termesztenek-e genetikailag módosított élelmiszereket, vetőmagokat. A géntechológiai törvény módosítását két héten belül már elfogadhatja az Országgyűlés, annak tárgyalását pedig hétfőn megkezdhetik a képviselők. A miniszter emlékeztetett, hogy az elmúlt években Magyarország vezette azt a küzdelmet, amelynek eredményeként megszületett a tagállami hatáskörbe adott döntési lehetőség. Emellett több tagállam is érdeklődik a magyar kezdeményezés iránt, hogy legyen az egész unió GMO-mentes övezet. A korábbi gyakorlat úgy nézett ki, hogy az Európai Bizottság tiltó vagy megengedő döntést hozott egy adott GM-termékre, vetőmagra, amelyet a tagállam kifogásolhatott. Bizonyos esetekben az Európai Bírósághoz kellett fordulni vitás kérdésben. Az új brüsszeli döntésnek köszönhetően a tagállamok maguk alkotják meg saját GMO-szabályozásukat. Hazánkban az alaptörvénnyel összhangban zéró toleranciát alkalmazunk a génmódosított termékek terén. Magában a tiltást előíró törvényben társadalmi, gazdasági, környezetpolitikai és területfejlesztési szempontokat is meg lehet fogalmazni indoklásként, de egyéb szempontok is figyelembe vehetők.
Fazekas Sándor rámutatott: a Földművelésügyi Minisztérium egy feliratozásra vonatkozó rendeletet is alkot. Ennek lényege, hogy egységes szabályozás szülessen arról, hogy egy adott termékre, élelmiszerre milyen tájékoztató feliratokat kell elhelyezni annak GMO-tartalmával kapcsolatban. A szigorú feliratozás segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a GMO-tartalmú, hazánkba érkező termékeket már a határon ki lehessen tiltani.
Mint azt korábban megírtuk, a kormány célja, hogy az állati takarmányok is GMO-mentesek legyenek, amelynek a szakmai szervezetek szerint van realitása.
Lehetőségek a szójatermesztésben
Szándéka szerint jelentősen hozzájárul Európa proteinellátásához a Duna-menti országokban garantáltan GMO-mentes, minőségi szóját termesztő Danube Soya szövetség. A bécsi központú nonprofit szervezet azt is a céljának tekinti, hogy ajtót nyisson az európai vállalkozásoknak arra, hogy úttörőkké váljanak a GMO-mentes állatellátásban. Tevékenységük része, hogy a Duna-menti régió harminchárom helyszínén folytatnak kísérleteket arra vonatkozóan, hogy az egyes szójabab-variácók mely európai térség klímájával harmonizálnak. Az európai proteinellátás oroszlánrészét a kontinensen kívülről származó szója teszi ki, miközben a következő öt évben háromszázszorosára lehetne növelni Európa szójatermesztését, a Duna-menti országok pedig még korántsem használták ki a lehetőségeiket. (ŐM)