Gazdaság
Törvénnyel óvnák a hatósági árat
Németh Szilárd: Az energiahivatal rendeletalkotási joga védheti meg a rezsicsökkentést a brüsszeli törekvésekkel szemben
Németh Szilárd szerint a rezsicsökkentés szuverenitási kérdés is (Forrás: fidesz.hu)
Németh Szilárd utalt arra, hogy javaslatára az Országgyűlés ezen a héten szavaz arról az előterjesztésről, amely rendeletalkotási jogot adna a a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) a gáz- és villamosenergia-ellátás területein. A Fidesz alelnöke megjegyezte: a változtatás nélkül Brüsszel „kiverné a magyar emberek kezéből” a rezsicsökkentés fenntarthatóságának élhetőségét. A szabályozott ár hiányában ugyanis semmi nem akadályozná meg a szolgáltatók „áremelési indulatait”, és minden költséget elszámolnának, „ami a csövön kifér” - fejtette ki, hozzátéve, a hivatal hatósági árról szóló rendeleteit csak az Alkotmánybíróság előtt lehetne megtámadni - tudósított a távirati iroda.
Felidézte: 2002–2010 között a gáz ára a háromszorosára, a villanyáram ára pedig kétszeresére emelkedett. Németh Szilárd emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz-kormány 2010-ben befagyasztotta az energetikai hatósági árakat, 2013 óta pedig három szakaszban csökkentette a villanyáram, a gáz és a távhő hatósági árait. Szerinte ma ott tartunk, hogy a külföldi cégek által az országból kivitt mintegy ezerszázmilliárd forintot már csaknem teljesen visszakapták a magyar emberek.
Németh Szilárd szerint a rezsicsökkentés szuverenitási kérdés is, az energiapiaci szabályozott árakra elsősorban szociális szempontból van szükség. A Fidesz alelnöke hangsúlyozta: az Országgyűlés 2013-ban egyszer már felruházta rendeletalkotási joggal a hivatalt, mivel akkor az érintett cégek közigazgatási eljárás útján támadták a rezsicsökkentést. A hivatal rendeletalkotási jogát később az Európai Unió megtámadta, ezért azt visszavonták, így az MEKH jelenleg csak határozatokat hozhat, ami nem nyújt elég védelmet a hatósági áraknak.
Az Európai Bizottság ötéves átmeneti időszak után végleg megszüntetné a hatóságilag szabályozott kiskereskedelmi árakat a villamos energia esetében, a testület a múlt héten terjesztette elő az energiahatékonyságra, a megújulókra és az energiafogyasztókra fókuszáló átfogó „téli energiacsomagját”. A Bruxinfo összefoglalója szerint mivel az ipari fogyasztók esetében lényegében már csak egy tagállam, Lengyelország alkalmaz hatóságilag rögzített árakat, az intézkedés gyakorlatilag csak a háztartási villamos energia árakat érintené.
Az árszabályozás kivezetése mostantól számítva öt évnél várhatóan hosszabb időt, akár hat és fél évet is igénybe vehet, a jogalkotás időtartamától függően.
A mostani javaslat nem vonatkozik a földgázra, és a lap szerint nem is valószínű, hogy egy ilyen jellegű kezdeményezés a 2019 őszéig hivatalban lévő Juncker-bizottság alatt napvilágot látna. Az Európai Bizottság meggyőződése, hogy a mesterségesen alacsony szinten tartott háztartási energiaárak hátráltatják a felelős energiafogyasztást és elriasztják a befektetőket.