Gazdaság

Történelmi rekordon az ország külső pénzügyi többlete

Jelentős többletet mutat a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg egyenlegéből számolt külső pénzügyi többlet az idei első negyedéves időszakban. Az elemző szerint a bruttó hazai termék (GDP) 11 százalékát elérő érték történelmi rekordnak számít.

A szezonálisan megtisztított adatok szerint 2,86 milliárd eurót (871 mil­liárd forintot) tett ki az idei első negyedévben, és elérte a negyedéves GDP 11 százalékát a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg egyenlegéből számolt külső pénzügyi többlet. A Magyar Nemzeti Bank honlapján közzétett adatokból kiderül, hogy a magas finanszírozási képesség további emelkedésében jelentős szerep jutott a kiemelkedő mértékű áruforgalmi egyenlegnek, amelynek kiigazítatlan értéke 1,577 milliárd euróra nőtt, és 57 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.

Az export (20,3 milliárd euró) és az import (18,8 milliárd euró) szintje is tovább növekedett, az export gyorsuló növekedése mellett. A szolgáltatások bevételi többlete 1,339 milliárd eurót tett ki, ezen belül az utazások egyenlege 692 millióról 762 millió euróra nőtt.

A külföldre irányuló közvetlen tőkebefektetések között a részvények összességében 283 millió euróval csökkentek az első negyedévben. A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések 125 millió euróval, az újrabefektetett jövedelmek 612 millió euróval bővültek.

Történelmi rekordnak nevezte Sup­pan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője lapunkhoz eljuttatott szakvéleményében a GDP 11 százalékát elérő külső pénzügyi többletet. A jövőre utalva jelezte: bár az idén élénkülhet a fogyasztás, ennek importnövelő hatását ellensúlyozhatják a javuló európai gazdasági kilátások, valamint további feldolgozóipari kapacitások felfutása. A tavalyinál lényegesen alacsonyabb olajárak pedig mintegy kétmilliárd euróval gyarapíthatják a külkereskedelem többletét, így a folyó fizetési mérleg az idén 6,4 milliárd euróra emelkedhet a tavalyi 4,1 milliárdról. A külső finanszírozási képesség a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg jelentős többlete miatt év végére meghaladhatja a kilencmilliárd eurót, így az idén látványosan csökkenhet a bruttó és nettó külső adósság.