Gazdaság

Többet vásároltunk októberben

Gyorsult a fogyasztás növekedése

Gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése októberben: a bolti értékesítés volumene 5,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a szeptemberi 4,5 százalékos emelkedés után a naptárhatástól megtisztított adatok szerint - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A kiigazítatlan index szintén 5,2 százalékos emelkedést jelzett.

A KSH pénteken közölt második becslése megerősítette a hónap elején közölt előzetes adatokat.
Októberben főképp a nem élelmiszer-kiskereskedelem és az üzemanyag kereslet gyorsult fel éves összevetésben, előbbinél 6,6, míg utóbbinál 6,5 százalékkal nőttek az eladások. Az élelmiszer eladások a szeptemberi 2,4 százalékos emelkedést követően 3,7 százalékkal nőttek októberben.

Csaknem másfél éve erősödik a kiskereskedelem
Magyarország kiskereskedelmi forgalma már sorozatban tizenhatodik hónapja erősödik - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca szerint a trend többek között a reáljövedelmek bővülésének, a javuló munkaerő-piaci helyzetnek és a kedvező inflációs folyamatoknak köszönhető. Tartóssá vált a kiskereskedelmi forgalom növekedése, a bankok elszámoltatása és a devizahitelek lezárása pedig további tartalékot jelenthet a bővülésben - írta a minisztérium. Az NGM közleményében rámutatott, hogy a GDP alakulásában is visszatükröződik a kiskereskedelmi forgalom erősödése, ugyanis az első három negyedévben a háztartások fogyasztása 1,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron októberben 811 milliárd forint volt, 42 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.
Idén októberben az országos kiskereskedelmi forgalom 44,8 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36,2 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben és 19,0 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát, 77,6 százalékát az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés 2,4 százalékkal nőtt, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 8,7 százalékkal volt több, mint 2013. októberben.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül 14,1 százalékkal nőttek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- , 10,2 százalékkal az iparcikk jellegű vegyes-, 9,9 százalékkal a használtcikk-, 6,3 százalékkal a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben, valamint 6,0 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászatitermék és illatszerüzletekben. A forgalom az előző évinél 1,6 százalékkal kisebb volumenű volt a bútor-, műszakicikk-üzletekben.
A KSH adatai szerint a korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben, itt 41,3 százalékkal nőttek az eladások.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai októberben 1,1 százalékkal emelkedtek.