Gazdaság

Többen jelentkeztek agrárképzésre

Fazekas Sándor: fontos nemzeti és ágazati érdek az élelmiszer-termelés mellett a kereskedelem fejlesztése, kézben tartása is

Már huszonhétezren tanulnak a Földművelésügyi Minisztérium agrárszakképzési intézményhálózatában. Az érdeklődők általános mezőgazdasági, környezetvédelmi és élelmiszer-ipari tanulmányokat folytathatnak. A Budapesti Műszaki Egyetem pedig az agrárium számára szükséges műszaki ismereteket biztosítja az érdeklődőknek.

traktor
A jövőben a duális képzés keretében gyakorlati ismereteket is szereznek a tanulók (Fotó: Hegedüs Róbert)

Összesen hétezer diák kezdte meg ebben a tanévben a Földművelésügyi Minisztérium (FM) iskoláiban az agrárképzést – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Így országszerte már 27 ezren tanulnak az agrárszakképzési intézményhálózat ötvenkilenc iskolájában. Az intézményhálózat lényege, hogy egy oktatási hálózatban – a tárca együttműködésével – szerezzék meg a szükséges képzést a tanulók. A miniszter kiemelte, hogy a mezőgazdaságban az élelmiszer-termelés mellett a feldolgozás és a kereskedelem kézben tartása fontos nemzeti érdek és az ágazat szereplőinek is érdeke. Az elmúlt időszakban jelentősen emelkedett az agráriumban dolgozók száma, ami biztos megélhetést kínál. A Nemzetgazdasági Minisztériumtól átvett intézményekben 2400 pedagógus és 1700 alkalmazott dolgozik, a tanulók élelmiszer-ipari, környezetvédelmi és általános mezőgazdasági tanulmányokat folytathatnak. Fazekas Sándor emlékeztetett, az intézményhálózat több százmillió forintos adóssággal küzdött, ezt az elmúlt hónapokban takarékos gazdálkodással és az FM támogatásával sikerült rendezni, így az egységes agrárszakképzési intézményhálózat munkáját napjainkra kiegyensúlyozott gazdálkodás és átlátható szabályrendszer segíti. A szakképző intézmények 5450 hektár földet használnak, amelyek között a szántótól a halastóig sokféle művelési ág található, sőt a gyakorlati képzőhelyek között még egy tanpanzió is szerepel.

Az FM célja a jövőben az intézmények infrastrukturális és tartalmi fejlesztése, valamint a gyakorlati képzés bázisául szolgáló tangazdaságok komplex tangazdasággá fejlesztése a termeléstől az elsődleges feldolgozáson át az értékesítésig.

Nagy István, a tárca parlamenti ügyekért felelős államtitkára a Budapesti Műszaki Egyetemen tartott évnyitó ünnepségen arra figyelmeztetett, hogy a jövő magyar agrárfejlesztéseihez nélkülözhetetlen a műszaki értelmiség. Az egyetem kiemelt szakmai programja ezért több kérdésben is találkozik a miniszté­rium feladataival, nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelemre, a megújuló energiák felhasználására, az innovációra és a fenntartható élelmiszeripar kialakítására. Ezeknek a céloknak a megvalósítását közösen segíti a műszaki egyetem és a Földművelésügyi Minisztérium.

Mint lapunk korábban megírta, a tárca intézményhálózata mellett a felsőoktatásban is erősíteni szeretnék az agrárképzést. A kormányzati célkitűzés szerint ezt a nemrég bevezetett duá­lis képzési rendszerrel erősítené a felsőoktatás, szoros együttműködésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával. A duális, felsőfokú agrárképzés részleteit várhatóan decemberre dolgozzák ki a szakemberek. Az új oktatási rendszer igazodik a földtörvényhez is: az új szabályozás a kis- és közepes vállalkozásokat, családi gazdaságokat támogatja a termőföldpiacon, azonban a gazdálkodás mellett fontos a vállalkozás irányításához szükséges ismeretanyagot is elsajátítani. Az eddigi agrár-felsőoktatási rendszer leginkább a nagyüzemek számára biztosította a munkaerőt.