Gazdaság
Több pénz marad jövőre a gazdaságban és a családoknál
Zöld utat adott a Parlament a jövő évi költségvetés végszavazásának, elfogadták a közterhekkel kapcsolatos módosításokat

Azzal, hogy az Országgyűlés megszavazta az adótörvények módosításait, a 2016-os állami büdzsé egyértelműen az adócsökkentés költségvetése lesz – fogalmazott tegnap újságírók előtt a Parlamentben Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Az apadó befizetési terhek révén összességében kétszázharmincmilliárd forinttal marad több a gazdaságban, a vállalkozásoknál, a családoknál.
Az adózással összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslatot 133 igen, 39 nem szavazattal, tartózkodás nélkül hagyták jóvá a képviselők. Igennel a kormánypártok és a Jobbik képviselői szavaztak, nemmel az MSZP-sek, az LMP-sek és a függetlenek.
A jövő évi adócsomag egyik fő elemeként a jelenlegi 16-ról 15 százalékra csökken a személyi jövedelemadó kulcsa, amelynek nyomán százhúszmilliárd forinttal marad több a munkavállalóknál. A családi adókedvezmények bővítésével a kétgyermekes családoknál 2016-ban tízezer forintról 12 500 forintra emelkedik a gyermekenkénti adókedvezmény. Két gyerek után a következő évben tehát összesen 25 ezer forintnyi könnyítés vehető igénybe. A változtatások érintik a sertéstőkehúsok értékesítését is: a jelenlegi 27 százalékos adókulcs helyett 2016-tól a terméket a kedvezményes, 5 százalékos adómérték alá sorolja a törvény. Az intézkedés 25 milliárdos kiadástól kíméli meg a háztartásokat.
Mérséklődnek a következő esztendőben az állami közszolgáltatások díjai, illetékei is tízmilliárd forint erejéig. A kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank között februárban kötött megállapodásnak megfelelően hatvanmilliárd forinttal zsugorodik a beszedhető bankadó mennyisége. A felső kulcs a hitelintézetek esetén az adóalap ötvenmilliárd forintot meghaladó része után 2016-ban 0,53 százalékról 0,31 százalékra fogy, amelyen a következő években még tovább faragnak. Az adóalap ötvenmilliárd forintot meg nem haladó része után 0,15 százalék lesz a bankadó. Ehhez kapcsolódóan elfogadták azt a módosítást is, hogy azon bankok, amelyek a válság éveiben, 2008 után is növelték hitelezésüket, összesen tízmilliárd forintos kedvezményt kapnak.
Varga Mihály összegzése szerint az szja csökkentése 2010-hez képest jövőre nyolcszázötvenmilliárd forinttal hagy többet a családoknál. A családi kedvezmények növekedésére példaként említette, hogy a gyermektelen családok jövőre évente 56 ezer forinttal, a kétgyermekes, minimálbérből élők pedig 85 ezer forinttal többet vihetnek haza. A törvény bevezeti a növekedési adóhitel-kedvezményt, azzal számolnak, hogy húszezer cég juthat támogatáshoz, ami a fejlesztéseken, munkahelybővítéseken, további terjeszkedésen keresztül jelentős lökést adhat a gazdasági növekedésnek. A miniszter az áfacsökkentéssel kapcsolatosan kilátásba helyezte később a baromfihús árára rakodó forgalmi terhek mérséklését is. Szólt arról is, hogy a játékkaszinók játékadójának három százalékát karitatív célokra különítik el, az intézkedés 186 millió forintot jelent.
Elfogadta tegnap a parlament 115 igen, 57 nem és egy tartózkodás mellett a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott összegző módosító indítványt is, véglegesítve ezzel a büdzsé bevételi és kiadási főösszegét. Ennek értelmében a 2016-os költségvetés bevételi főösszege 15 800 milliárd, a kiadási 16 561 milliárd forint lesz, a hiány pedig 761 milliárd forint. A büdzsé zárószavazását ezt követően várhatóan a jövő héten tartják. A gazdasági bizottság elfogadta a Magyar Fejlesztési Bank alaptevékenységét szabályozó törvény módosítását.
A legfontosabb változások 2016-ban
- A személyi jövedelemadó kulcsa tizenhatról tizenöt százalékra mérséklődik
- A gyermekek utáni adókedvezmény tízről 12 500 forintra emelkedik
- A bankadó felső kulcsa 0,53 százalékról 0,31 százalékra módosul
- A dohányipari cégek egészségügyi hozzájárulása állandó közteher lesz
- Az önkormányzatok adóelőnyt biztosíthatnak egészségügyi szolgáltatóknak
- A sertéstőkehúsok adója huszonhétről öt százalékra csökken
Képviselői nem az adócsökkentésre
A jövő évi adótörvénycsomagra nemmel szavazó 39 ellenzéki képviselő nemet mondott az adócsökkentésre, pedig a csomag a terhek – főként az szja, az áfa, a bankadó – mérséklésén kívül mást nem is tartalmazott – jelentette ki Tuzson Bence, a Fidesz-frakció szóvivője. Ők inkább adót emelnének? – tette fel a kérdést.
Elutasított LMP-s javaslatok
Sallai R. Benedek mindkét törvénymódosító javaslatának tárgysorozatba vételét elutasította tegnap az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága. Az LMP-s képviselő a Magyar Agrár-, Élelmiszer-gazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvény módosítását kezdeményezte, a kötelező tagság megszüntetését, valamint a növényfajta-oltalomból eredő díjfizetési kötelezettség igazságosabbá tételét kívánta elérni.
Röviden
Cserbenhagyást említett az ellenzék
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője rámutatott: azért szavaztak igennel az adótörvényekre a képviselőik, mert ha csekély mértékben is, de a sertéshús áfacsökkentése segít a magyar családokon. Ugyanakkor számos problémájuk van a jelenlegi adórendszerrel, sem az egykulcsos adót, sem annak mértékét nem tartják megfelelőnek.
Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke szerint az adótörvények elfogadásával a Fidesz–Jobbik-koalíció nemcsak az igazságtalan egykulcsos adórendszert hosszabbította meg újabb egy évvel, hanem a cserbenhagyás költségvetésének sarokköveit is letette.
Oláh Lajos, a Demokratikus Koalíció képviselője szerint a jövő évre tervezett büdzsé a cserbenhagyás költségvetése, amely magasan tartja a munkát terhelő adókat, világrekorder szinten tartja az áfát, nem tervez valódi munkahelyteremtő támogatásokat, elveszi az idősgondozás állami támogatását, és nem vesz tudomást az egészségügy és az oktatás gondjairól sem.
Szelényi Zsuzsanna az Együtt részéről közölte: a párt azért nem támogatta a jövő évi adótörvényeket, mert szerintük az elmúlt öt évben bebizonyosodott, hogy az egykulcsos adó megbukott Magyarországon. A párt képviselője polgárosodásellenesnek minősítette a törvényt.
Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke szerint a gazdagoknak kedvez a kormány a személyijövedelemadó-csökkentéssel. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kabinet megint a felső tíz százaléknak tesz kedvezményeket, miközben „az egykulcsos adó csökkentésével az ország kilencven százaléka megint rosszul jár”.