Gazdaság
Több mint kétmilliárd euró exporttöbblet az első negyedévben
Az első negyedévben a kivitel euróban számított értéke 3,4, a behozatalé 3,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit
Márciusban az export 3,8, az import 1,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A forgalom alakulásában szerepet játszott, hogy márciusban kettővel kevesebb munkanap volt, mint egy évvel korábban. A havi külkereskedelmi többlet 264 millió euróval 558 millió euróra csökkent. A kivitel 81 százaléka az Európai Unió tagállamaiba irányult, a behozatal 77 százaléka onnan származott, tette hozzá a KSH.
Az export és az import tavaly áprilisban csökkent legutóbb éves összevetésben, akkor is a munkanaphatás miatt, mert hárommal kevesebb munkanap volt, mint egy évvel korábban.
Márciusban 9,124 milliárd euró volt az export értéke és 8,566 milliárd az importé. Az előző hónaphoz viszonyítva az export 581 millió euróval, 6,8 százalékkal, az import 864 millió euróval, 11,2 százalékkal nőtt.
A márciusi külkereskedelmi forgalom részletes adatait június 1-én közli második becslése alapján a KSH.
Elemzők: meglepő, de kivételes az exporttöbblet márciusi csökkenése
A külkereskedelmi többlet márciusi csökkenésének mértéke negatív meglepetésként érte az MTI-nek nyilatkozó piaci elemzőket, akik alapvetően a munkanaphatással magyarázzák azt és emlékeztetnek, hogy az ipari adatok is hasonlóan gyengék voltak. Ennek ellenére az áruforgalmi aktívumnak a tavalyinál kisebb visszaesésére számítanak az idén és ezzel mérséklődik a külkereskedelem növekedést fékező hatása a GDP-ben.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője az MTI-nek küldött kommentárjában kiemelte, hogy az előzetesen vártnál alacsonyabb lett a külkereskedelmi mérleg márciusi többlete, "mindössze" 558 millió eurót tett ki, szemben a 800 millió euró körüli előzetes várakozással. Az év első három hónapját nézve azonban a 2,097 milliárd euró külkereskedelmi mérleg többlet továbbra is magasnak mondható.
Márciusban az export és az import euróban számított visszaesése nagyrészt a munkanaphatással, illetve az ipar vártnál gyengébb teljesítményével magyarázható.
Ami a kilátásokat illeti, az elkövetkező hónapokban mind az export, mind az import dinamikája pozitívba fordulhat a munkanapok torzító hatásának halványulásával párhuzamosan. Az export kilátásai továbbra is pozitívak, a főbb exportpiacok stabil növekedési kilátásainak köszönhetően. A belső kereslet folytatódó élénkülése miatt azonban az import dinamikája is erős lehet az elkövetkező hónapokban, és éves szinten várhatóan meghaladja majd az exportét. Így az éves külkereskedelmi mérleg többlet várhatóan elmarad majd a 2017-estől.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-nek küldött kommentárjában azt emelte ki, hogy az ipari termelés visszaesésével összhangban csökkent a márciusi export euró értéke, amit az okozott, hogy idén márciusban két munkanappal kevesebb volt. Áprilisban ezzel szemben kettővel több munkanap volt, így az áprilisi adat kifejezetten erős lehet.
Az első negyedévben 54 millió euróval csökkent a külkereskedelmi többlet, ezzel enyhén negatívan járulhatott hozzá a GDP növekedéséhez, de jóval kisebb fékezőerőt fejtett ki, mint a tavalyi év során, amikor az első negyedévben az aktívum 284 millió euró csökkenése 1,5, az egész évi 1,642 milliárd euró pedig 1,8 százalékot vitt el a növekedésből.
A Takarékbank elemzői az év egészében arra számítanak, hogy a külkereskedelmi többlet mintegy 350 millió euróval mérséklődik a tavalyi 8,082 milliárd euróról, így összességében enyhén rontja a GDP növekedését, de jóval kisebb mértékben, mint a tavalyi évben. Így a GDP növekedési üteme 4,5 százalékra gyorsulhat, de nem zárható ki ennél dinamikusabb növekedés sem.
A tartósan magas külkereskedelmi többletnek köszönhetően a folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség is tartósan többletet mutathat, ami hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység meredek csökkenéséhez.