Gazdaság

Több milliárdot kapnak a társasházak

Az Otthon melege program célja, hogy a háztartások energiafelhasználása hatékonyabb legyen, erre a kormány ad támogatást

Folytatódik az Otthon melege program: márciusban a legalább négy-, legfeljebb hatvanlakásos társasházak pályázhatnak energetikai felújításokra. A lakásonként legalább 350 ezer, de legfeljebb 650 ezer forintos támogatásból a nyílászárókat, a fűtési rendszert, valamint a szigetelést lehet modernizálni. A program azért fontos, mert a háztartások nagy részének energetikai állapota nem megfelelő, hetven százalékuk korszerűtlenül használja fel a nem megújuló energiaforrásokat.

panel
A panellakások is megújulnak márciustól (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Új társasházi kormányzati energiahatékonysági pályázatot hirdetett a kormány az Otthon melege programban. Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára elmondta: a legalább négy-, legfeljebb hatvanlakásos panel és tégla társasházak pályázhatnak március 9-től a felújításra. A programban a szigetelés korszerűsítésére, a nyílászárók cseréjére, valamint a fűtési rendszer modernizálására lehet pályázni. A melegvíz-ellátás korszerűsítéséhez megújuló energiaforrásokat is felhasználhatnak. A tízmilliárd forintos keretösszeg egy-egy lakás esetében 350 és 650 ezer forint körüli támogatást jelent majd. A cél az, hogy az érintett ingatlanok energiahatékonysága legalább két kategóriát javuljon. A folyósítás két ütemben történik, 95 százalékos és ötszázalékos kifizetéssel. Az öt százalék utólagos fizetéséhez az energiamegtakarítást ellenőrzik a szakemberek. A keretösszeget régiónként, a szakmai szervezetek által megadott panel és társasházi lakások arányában osztják majd el. Az államtitkár kiemelte: a hatvan lakás feletti társasházak energiahatékonysági korszerűsítésére a tervek jelenleg is készülnek. A pályázat tartalma már felkerül a kormány és az NFM honlapjára is, az adatokat elektronikusan lehet feltölteni.

Kovács Zoltán kormányszóvivő kiemelte, hogy az új program a 2014 szeptemberében újragondolt Otthon melege program része, amely összesen húszezer lakás, háztartás energetikai korszerűsítését célozza. A beruházásokkal szeretnék elérni, hogy tovább mérséklődjön a háztartások energiafelhasználása, a lakosság rezsikiadásai tovább csökkenjenek, emellett fontos cél, hogy az ország a nemzetközi fórumokon tett klímapolitikai vállalásoknak is meg tudjon felelni. Hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentés, a közszolgáltatások díjának csökkentése társadalompolitikai célkitűzés. Az energiaárak csökkentése és az energiahatékonyság megteremtése folyamatosan a kormány figyelmének középpontjában van – hangsúlyozta a kormányszóvivő. Magyarországon a lakóingatlanok hetven százaléka energetikai szempontból rossz állapotban van, ezek nagy részét a következő három évben szeretné a kormány korszerűsíteni. A lakossági energiafelhasználás adja az ország energiafüggőségének legnagyobb hányadát. Az Otthon melege program szeptemberben indult: a lakosság pályázhatott nyílászáró- és fűtéskorszerűsítésre, hűtő- és fagyasztócserére. Utóbbira február 15-ig lehet pályázni.


Modern gázkazánokat lehet forgalmazni
Magyarországon is hatályba lép szeptember 26-tól az az uniós rendelet, amely éves átlagban a legalább 86 százalékos hatásfokú gázkazánok forgalomba hozatalát engedélyezi. Ez azt jelenti, hogy csak kondenzációs gázkazánok felszerelésére lehet engedélyt kapni – mondta Bart István, a Magyar Energiahatékonysági Intézet igazgatója tegnap. Az évente forgalomba hozott új készülékek száma negyven-ötvenezer, ennek több mint a fele nem kondenzációs.