Gazdaság
Több hazai makroadat és kamatdöntő ülés is lesz a jövő héten
Matolcsy korábban közölte: a jegybank az alapkamat "tartós tartására" rendezkedik be
Kedden először tart kamatdöntő ülést a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa azután, hogy az egy hónappal ezelőtti ülést követően bejelentette: véget ért a kétéves kamatcsökkentési ciklus. Júliusban a jegybank az elemzők által várt 10 helyett 20 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, amely így újabb történelmi mélypontra, 2,10 százalékra csökkent. A döntést követően Matolcsy György jegybankelnök közölte, hogy az MNB "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig ezen a szinten marad.
Szerdán a május-júliusi időszak foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatait ismerteti a KSH. Az egy hónappal korábbi időszakban - április-júniusban - 8,0 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, 2,3 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, a munkanélküliek száma egy év alatt 91 ezerrel, 359 ezerre csökkent. A foglalkoztatottak létszáma ugyanakkor 190 ezerrel, azaz 4,8 százalékkal nőtt 4 millió 122 ezerre. Elemzők szerint már nem csak a közmunkaprogramok "húzzák" a foglalkoztatási adatokat, a gazdaság élénkülésével együtt fokozatosan javulnak a munkaerő-piaci folyamatok.
Szintén szerdán közli a KSH a kiskereskedelmi termékforgalom júniusi adataira vonatkozó második becslését. A hónap elején kiadott első becslés szerint a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése júniusban 3,8 százalékra lassult a májusi 4,9, és az áprilisi 9 százalékos bővülés után.
Csütörtökön az ipari termelői árak júliusi alakulását teszi közzé a statisztikai hivatal. Júniusban háromhavi csökkenés után 0,8 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak májushoz képest, míg az előző év azonos időszakával összehasonlítva 0,6 százalékkal csökkentek.
Pénteken a beruházások második negyedéves adatai jelennek meg. Az első negyedévben folytatódott a beruházások negyedik negyedéve tartó növekedése, és az állami szektor mellett már a magángazdaságban is látszott a növekedés megindulása. A beruházások volumene január-márciusban 22,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a tavalyi negyedik negyedévhez képest pedig 0,5 százalékkal nőttek a beruházások.