Gazdaság

Tihany egész évben nyitva van

Hihetetlen hévforráskúpok, szórakoztató Garda-ünnep, egyedülálló nemzeti történeti emlékek

A Balaton mint nyári üdülőhely él a turisták emlékezetében, pedig ősszel és télen is képes szórakoztatni, meglepni az érdeklődőket. Tihany festői környezete, urbanisztikai látnivalói és kulturális programjai egész évben várják a látogatókat, legyen szó kirándulásról, pálinkakóstolásról vagy egy kiállításról.

Tihany 20161103
A festői Tihany központjában az 1055-ben alapított bencés apátság már barokk épületegyüttese, amely számos turistát csábít a balatoni településre (Forrás: Wikipédia)

Tihanynak adományozta idén a Hild-díjat a Magyar Urbanisztikai Társaság. A rangos elismerést a városépítésben kimagasló eredményeket elért települések önkormányzatai kapják, három kategóriában osztják ki minden évben. Tihany idén először pályázott, és a kétezer lélekszám alatti települések kategóriájában vitte el a pálmát. Az indoklás szerint a helyi értékek megőrzésével megvalósított, esztétikus környezetalakításért, a település színvonalas fejlesztéséért, a településfejlesztésben, üzemeltetésben, a környezeti értékek védelmében kifejtett közösségi részvételért ítélték oda a díjat Tihanynak.

Európában egyedülálló képződmények a Tihanyi-félsziget hévforráskúpjai. Az utóvulkáni hatásra feltörő hévforrások vizéből kicsapódott az oldott mész, a kova, és kőzetté válva forráskúpként rakódott le. Száznál is több különleges alakú és belső szerkezetű sziklaképződmény maradt fenn a félszigeten. Legnagyobb közülük az Aranyház, mely a rajta lévő sárga zuzmóról kapta a nevét. Különösen szép forrásbarlang látható az apátság épülete alatti részen, valamint a Csúcs-hegyen. A félsziget természeti értékei közül elsősorban a geológiai látnivalók, valamint a táj megkapóan változatos formái egész évben vonzzák a látogatókat.

A megannyi erdővel, szőlővel borított hegykúp és domb között még két sajátos tó is fűszerezi a látványt. A fokozottan védett Külső-tó számos ritka növény- és állatfajnak – mint például a cseh tyúktaréj vagy a nyugati ajtóscsiga – ad élőhelyet. A szabad vízfelületű, a faluhoz közelebb eső Belső-tónál, amely huszonöt méterrel van a Balaton vízszintje felett, délről határoló területén számos hévforráskúp található. A bazalttufa változatos lepusztulási formáit a Kiserdő-tetőn tanulmányozhatják az érdeklődők. A Tihanyi-félsziget különleges geológiai értéke a teljes és rendkívül kövületgazdag felső-pannóniai üledéksor. Ennek leghíresebb ősmaradványa, a tihanyi kecskeköröm néven közismert, megkövesedett Congeria-kagyló, amelyhez Fáy András regéje és Garay János költeménye is kapcsolódik, ma már csak ritkán kerül a felszínre.
kogartA Kogartban Borsos Miklós szobrászművész tárlata tekinthető meg
A növény- és állatvilág ritka értékei a viszonylag enyhe, mediterrán jellegű tihanyi klímának köszönhetik jelenlétüket. A száraz, molyhostölgyes-virágoskőrises-cserszömörcés erdők különösen ősszel festőiek. A félsziget ritka fészkelő madara a déli elterjedésű füleskuvik, de a nyári tihanyi esték hangoskodó énekes és manna kabócái is ezekben az erdőkben élnek. A száraz pusztafüves lejtősztyeppekben több szubmediterrán ritka, védett növény található, mint a vetővirág, az őszi csillagvirág, a borzas szulák vagy a hártyás galambhegy. A hajdan jobban legeltetett pannon ősgyepek mára kezdenek spontán visszaerdősülni, például az Óvár oldalában. Az aktív tájkezelés módszereként, a Csúcs-hegy alatt 1990-ben létesített, tájba illő nádfedeles birkahodály lakóival tartja karban a természetvédelem az elhanyagolt tihanyi legelőket.

A félsziget történeti emlékei is kimagaslóak. Az 1055-ben I. Endre király által alapított bencés apátság barokk kori épületegyüttese, a tufába mélyített altemplommal, amely az alapító király sírját is őrzi, szinte megkoronázza a festői fekvésű falut. A mai apátság helyén állt a 18. századig a törökök által soha el nem foglalt Tihany végvára is. A hajdan teljesen nádfedeles halásztelepülés több régi háza skanzenként működik, megőrizve a 19. századi Balaton-felvidéki népi építészeti formákat.

A Lóczy-gejzír tanösvény Tihany legérdekesebb természeti és kultúrtörténeti látnivalóit fűzi fel, köztük mintegy tucatnyi hévforráskúpot. A látogatók ismeretterjesztő táblák segítségével ismerhetik meg Tihany természeti értékeit, de a szabadon látogatható tanösvény megtekintéséhez szakvezetés is igényelhető.
LevendulaHazA Levendula Házban interaktív kiállítás látható a félszigetről és a gyógynövényről
Kulturális program is várja a látogatókat: e héten nyílt meg a Kogartban Borsos Miklósnak, a 20. század egyik legnagyobb magyar szobrászának kiállítása. A Levendula Házban interaktív kiállítás tekinthető meg a Tihanyi-félsziget kialakulásáról és a levendulatermesztésről, kisfilm a Tihanyi-félszigetről és a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkról, ajándékbolt, teázó, kézműves foglalkoztató, élménykert várja a látogatókat a Belső-tó partján.

Tihany egyik nevezetessége a garda, a hal még a település címerén is ott virít. Szerencsére még élnek azok az idős halászok, akik tudják, miként is halászták ezt a különleges halat. Az ő elmondásuk alapján elevenítette fel a település ezt a régi szokást. A vendégek hajókról követik a halászatot. Amikor kifogják a gardákat, utána a perjel úr megáldja a halat az apátságban, majd tavalyi szőlővenyigére húzzák a beirdalt, bepaprikázott halakat, körben a földbe szúrják, és parázson megsütik.

A programot halászléfőző versennyel, halászati bemutatóval, halas játszóházzal, szórakoztató programokkal, táncházzal gazdagították az évek során a szervezők. Borbemutató, gasztronómiai előadás, felvonulás, játék, vetélkedés teszi még izgalmasabbá ezt a két napot.

Mindenkor jólesik a kontyalávaló. Télidőn azért, mert hideg van, és ízében felidézi a nyár illatos gyümölcstermését, nyáridőn pedig azért, mert jégbe hűtve kiváló kiegészítője az önfeledt kora estéknek. Aki azt gondolná, hogy a Balaton-régióban minőségi italként „csak” a bor van jelen, bizony téved, hiszen több helyen is választhatunk az igényes családi pálinka manufaktúrák pálinkakóstolóiból.

Badacsonyörsön, a Reneszánsz Badacsonyi Pálinkaház kínálatában korszerű technikával előállított, Badacsony környéki alapanyagból származó pálinkákat ismerhetünk meg. Balatonalmádiban, Csalló Jenőnél a Magyarországon kialakult több száz éves kisüsti pálinkafőzés hagyományaiban mélyedhetünk el, és persze jobbnál jobb pálinkákat kóstolhatunk. Úgyszintén a balatongyöröki Gáspár Vilmosnál is érdemes kipróbálni egy üveg Gáspárlatot.
palinkaMinőségi, balatoni kontyalávaló
Végül Zamárdiban, a Zimek Pálinkafőzdében gyümölcs- és törkölypálinkák mellett olyan különlegességeket is készítenek, mint a dió-, a kávé- vagy a sajmeggyvirágpárlat. Zamárdiban várja a látogatókat az év egyik újdonsága is, a Zamárdi Gyümölcs Wellness Központ, ahol minden a gyümölcsről és a belőle készült párlatokról, szörpökről és egyéb finomságokról szól.