Gazdaság

Területfejlesztésre is pályázhatunk

Megalakult a monitoringbizottság, amely a program legfőbb döntéshozó testülete – már nyáron kiírják az újabb tendereket

A nyáron jelenhetnek meg a 2014–2020-as új uniós ciklusban 1230 milliárdos kerettel rendelkező Terület- és Településfejlesztési Operatív Program első pályázatai. Már megalakult az a monitoringbizottság is, amely jóváhagyja a Nemzetgazdasági Minisztérium által kiírt pályázatokat.

foglalkoztatás 20150504
A program jelentős mértékben segíti a helyi foglalkoztatás javítását is (Fotó: Csudai Sándor)

A Terület- és Településfejlesztés Operatív Programot februárban fogadta el az Európai Bizottság, ezt követően három hónapon belül meg kell alakítani a monitoringbizottságot, amelyre a napokban került sor. Ez jelentős előrelépés az elkövetkező területi felhívások meghirdetéséhez. A bizottsági ülés legfontosabb feladata ezúttal az volt, hogy elfogadja a működéséhez szükséges ügyrendet, illetve megtárgyalja az operatív programmal összefüggő kérdéseket – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A 2014–2020-as új uniós ciklusban 1230 milliárdos kerettel rendelkező Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) kiterjed a közép-magyarországi régión kívüli összes megyére és megyei jogú városra. A program a vállalkozások és a lakosság számára vonzó környezet kialakítását és az eltérő területi igényeket figyelembe véve a térségek belső erőforrásaira építő fejlesztéseket támogatja, valamint segíti a helyi foglalkoztatás javítását.

A területi operatív program végrehajtásának keretében a megyéknek és a megyei jogú városoknak meg kell alkotni Integrált Területi Programjukat, amelyet május 11-ig kell benyújtaniuk a kormánynak. A program a helyben megvalósítandó területfejlesztési feladatokat tartalmazza, és alapját képezi az összehangolt területi fejlesztések végrehajtásának a 2014–2020 programozási időszakban.

Az Integrált Területi Programokban jelzett területi igények és a monitoringbizottság által jóváhagyott kiválasztási kritérium alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium a nyáron teszi közzé az első, területi igényeken nyugvó pályázati felhívásokat.

A tíz magyar operatív program mindegyike külön monitoring­bizottsággal rendelkezik, amely az operatív program legfelsőbb szintű koordinációs és stratégiai döntéshozó testülete. A bizottság a társadalmi és szociális partnerek, a regionális fejlesztési ügynökségek, több ellenőrző szervezet, az Európai Bizottság, valamint az érintett kormányzati szervek képviselőiből áll. Alapvető feladata a finanszírozott projektek kiválasztásához használt kritériumok jóváhagyása. A bizottság fogadja el az éves és záró végrehajtási jelentéseket, az operatív programok értékelési tervét és kommunikációs stratégiáját, valamint dönt az irányító hatóság által az operatív program módosítására tett javaslatokról is. A TOP monitoringbizottsága évente két rendes ülés tart, a következő ülés várhatóan nyáron lesz.