Gazdaság

Terjed itthon a wifi használata

A roamingjegyekkel a külföldi internet- és telefonhasználat is olcsóbb lehet

Roamingjegyekkel akár egy egynapos  kikapcsolódás során is több ezer forintot meg lehet spórolni. Bár a hazai internetezők fele széles sávú mobilinternetet használ, a mobileszközök és a wifi hotspotok növekedésének hatására az elmúlt évben közel duplájára nőtt a wifit használók száma. A mobilinternet-csomagokba foglalt roamingdíjak miatt pedig a nyaralók is inkább az ingyenes, de korlátozott és biztonsági kockázatot jelentő lehetőségeket választják. Pedig a mobilszolgáltatók kedvező árú roamingjegyeket biztosítanak az Európai Unió területén tartózkodó felhasználók biztonságosabb és nagyobb mobilitást megengedő interneteléséhez – emeli ki az Internetet.hu távközlési ár-összehasonlító portál.

A wifit használó internetezők aránya tavaly 28 százalékról 53 százalékra növekedett, miközben a széles sávú mobilinternet használata 54 százalékról ötven százalékra csökkent, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatai alapján. Ez azt mutatja, hogy mind több internetező él az ingyenes wifi lehetőségével. Ezt az is alátámasztja, hogy míg a vezetékes és mobilinternetet együtt használók aránya 13 százalékkal csökkent, addig a vezetékes internetet és wifit együtt használók 15 százalékkal lettek többen. A még mindig magas roamingdíjak miatt külföldön fokozottan érdemes az ingyenes lehetőséget keresni. Legalábbis az internetezés szokásainak függvényében.

„A roaming napi- vagy hetijegyeket azoknak érdemes leginkább megrendelni, akik egy nap több alkalommal, hosszabb ideig interneteznek külföldön is. A legolcsóbb napijegy például 690 forintba kerül, amely szolgáltatótól függően tíz, illetve 25 megabyte (MB) adatforgalmat enged meg. Roamingjegyek nélkül ekkora adatforgalomért 783, illetve 1958 forintot kellene fizetni a meglévő díjcsomagban, tehát már a legolcsóbb lehetőséggel is spórolni lehet több mint ezer forintot. A legdrágább, száz MB adatforgalmat biztosító napijegy pedig 2190 forintba kerül, miközben ugyanennyi adatforgalom roamingjegy nélkül 7830 forintba kerülne. Természetesen a több mint ötezer forintos megtakarítás akkor érhető el, ha teljes mértékben kihasználjuk a száz MB-os korlátot – magyarázza Solt Ádám, az Internetet.hu távközlési szakértője. Az Internetet.hu 15 különböző napi és heti roamingjegy összehasonlítását végezte el, amelyek között 690 forinttól 6990 forintig számos ajánlat megtalálható.

Egyes roamingjegyekkel nemcsak az internetezés, de a külföldi telefonhívások költsége is csökkenthető. A legolcsóbb, külföldi hívásindításra alkalmas jegy jelenleg 990 forintba kerül, és ötven lebeszélhető percet tesz lehetővé. Ezzel egy hívás percdíja 33 forintra jön ki, amely a belföldi híváskezdeményezések percdíjának felel meg. Jegy nélkül ugyanazt a hívást egy hagyományos díjcsomagban 3720 forintból, 74,4 forintos percdíjjal lehet kezdeményezni.

„A roamingjegyeket legegyszerűbben SMS-ben vagy telefonon lehet megrendelni, de előtte érdemes figyelni arra, hogy napi- vagy hetijegyet vásárolunk, illetve hogy előfizetéses vagy feltöltőkártyás csomagunk van. Ez utóbbi esetben ugyanis kevesebb csomag áll rendelkezésünkre. Emellett olyan mobilinternet-csomagok is elérhetők, amelyek külföldi használat során automatikusan aktívvá teszi a roamingjegy-szolgáltatást” – hangsúlyozta Solt Ádám.