Gazdaság
Terítéken az adótörvények
A digitális átállás újabb üteme húszmilliárd körül lesz
A Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló törvény módosítását, illetve az egyes közlekedéssel összefüggő törvények módosítását tartalmazó törvényjavaslatok részletes vitájához való csatlakozást viszont – kormánypárti többséggel – elvetette a költségvetési bizottság. Kormánypárti többségi szavazattal döntött arról, hogy a parlament elé terjeszti a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság múlt évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot. A hatóság tavalyi bevétele 27,74 milliárd, míg a kiadása 25,38 milliárd forint volt, a különbség tartalékba kerül. A korábbi évek felhalmozott tartalékaival együtt a teljes tartalék 38,2 milliárd forint, a kötelezettségvállalással nem érintett tartalék összege 31 milliárd forintot tesz ki. A vita a tartalék és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap támogatása körül alakult ki. A hatóság képviselője elmondta, a tartalék évek óta halmozódik, és azt a parlament mindig jóváhagyta. Ebből finanszírozzák a digitális átállást, amelynek az első üteme tízmilliárd forintba került, míg a 2020-ig megvalósuló második ütem költsége húszmilliárd forint lesz.
Burány Sándor (MSZP) bizottsági elnök közölte, a jövő évi költségvetéshez beadandó módosító indítvány tárgyalását jövő szerdára javasolja.
Pártvélemények
Ismét a kormánynak rontottak
- Az MSZP azt közölte, hogy mindenkinek joga van élőben és vágatlanul követni, hogy az egyes pártok frakciói mit gondolnak a jövő évüket befolyásoló költségvetésről. Ezt az állítást visszautasította az MTVA és azt közölte, a közmédia M1 napi aktuális csatornája rendszeres kapcsolásokkal tájékoztatja a nézőket az Országgyűlésben történtekről, továbbá azt teljes hosszában követhetik a Híradó.hu online felületén.
- A Párbeszéd Magyarországért abszurdnak tartja, hogy a kormány úgy nyújtotta be a költségvetési javaslatot, hogy a zárszámadás még nem került a parlament elé – mondta a párt társelnöke. Szabó Tímea sajtótájékoztatóján kijelentette, egyelőre nem ismertek az államháztartás idei bevételei.
- A Magyar Liberális Párt szerint a költségvetés a „putyini modell” irányába indult el, mert az orosz dumában szavaznak a tételekről úgy, hogy azok jelentős részét nem ismerik – mondta a párt elnöke. Fodor Gábor elfogadhatatlannak nevezte, hogy két évre titkosítanák az államháztartás és az államadósság adatait. (SO)