Gazdaság

Szorosan a dollár nyomában

Huszonöt országban használják a közös valutát

Az euró az Európai Unió hivatalos fizetőeszköze, amelyet tizenkilenc tagállam, így Ausztria, Bel­gium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia is használ.

Az eurózónában 337 millió ember fizet ezzel a valutával. Az eurózónán kívül hat európai ország fizetőeszköze: Andorra, Monaco, San Marino és a Vatikán enklávé államszerződés alapján, Koszovó és Montenegró nem hivatalosan vezette be. Az euró a második legjelentősebb tartalékvaluta és a második legnagyobb forgalmat lebonyolító pénznem az amerikai dollár mögött.

A közös pénz elnevezéséről az 1995-ös madridi csúcstalálkozón hoztak döntést. Az eurót 1999. január 1-jén vezették be. Az euróbankjegyek és az euróérmék 2002. január 1-je óta vannak forgalomban. Az euró az Európai Unió közös gazdasági és monetáris politikájának fő eszköze. Bevezetésének gazdaságpolitikai célja az egységes piac működésének javítása. A közös gazdasági és monetáris politika vezető intézménye az Európai Központi Bank, a célja az árstabilitás garantálása, az infláció leszorítása és a fenntartható gazdasági növekedés támogatása.