Gazdaság
Szijjártó Péter: Elég a képmutató brüsszeli Moszkva-politikából
A korábbinál olcsóbb orosz gáz érkezik hozzánk
A külgazdasági és külügyminiszter szerint Brüsszelben szándékosan nem akarták, hogy legfelsőbb szintű vita után döntsenek a kérdésről, most ugyan van egy kezdeményezés, amely szerint ősszel a kormányfők lefolytatnak egy politikai vitát a kérdésről, Magyarország jobb híján támogatja az ötletet. Szijjártó kétszínűnek tartja az Európai Unió vezetőinek viselkedését, hiszen miközben „szankcióznak”, addig a saját országaik számára minden lehetőséget megszereznének Oroszországban. Példaként említette, hogy Matteo Renzi olasz kormányfő az egyik fő előadója volt a múlt heti szentpétervári gazdasági fórumnak.
Egyelőre azonban a meglévő „játékszabályok” szerint kell folytatni a magyar–orosz gazdasági együttműködést. Erre három stratégiai terület adódik: az energetika, az oroszországi magyar mezőgazdasági beruházások, illetve a harmadik piacokon való közös fellépés.
Az első iránynak a Paks II.-projekt a „vezérhajója”, s mivel a megállapodás szerint a blokkok építésébe negyven százalékig magyar vállalatokat kell bevonni, az MVM részt vesz, tapasztalatot szerez a Roszatom más projektjeiben. Paks finanszírozása rendben van – oszlatta el a Vnyesekonombank állítólagos problémái miatti kételyeket a vegyes bizottság társelnöke, Veronika Szkvorcova orosz egészségügyi miniszter. Magyarország gázellátásáról már korábban megállapodtak, az új, 2019-ig szóló szerződés kedvezőbb számunkra.
A „második front” konkrétumai: épül egy magyar takarmánygyártó üzem Oroszországban, és előkészületben van egy húsgyár építése is – a mezőgazdasági beruházásokra nem vonatkoznak az orosz válaszszankciók.
A harmadik együttműködési terület legnagyobb projektje Egyiptomnak a közös vasútikocsi-gyártás, ez 800-900 millió eurós bevételt biztosíthat a magyar és orosz cégek konzorciumának.