Gazdaság
Szigorítják a biztosítási jogszabályt
Hosszú távon szükséges, hogy a hitelezés segítse a gazdaság növekedését – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter
Varga Mihály: A januártól hatályba lépő új törvény még tovább erősíti az ügyfelek védelmét (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Magyarországnak sikerült lezárnia a 2008 utáni problémákat kezelő konszolidációt. Ahhoz képest, hogy 2010-ben még Görögországgal voltunk egy kategóriában, a nemzetközi szervezetekkel kötött hitelmegállapodások lezárásával, a német adófizetők pénzének igénybevétele nélkül sikerült végigvinni a konszolidációt - mondta tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Magyar Biztosítók Szövetsége konferenciáján. Kiemelte, a nemzetközi intézményekkel azonos módon ítéli meg a kormány a magyar gazdaság következő másfél-két évét, hiszen ők is nagyjából évi 2,5 százalékos növekedést várnak. Mint mondta, az elmúlt évek növekedése a hitelezés bővülése nélkül valósult meg, hosszú távon azonban szükséges, hogy a hitelezés segítse a növekedést.
Hangsúlyozta, 2014 az első olyan év volt, amikor az új biztosítási szerződések száma nőtt. A biztosítók kétezermilliárd forintnyi állampapír-befektetéssel rendelkeznek, amiért az állam részéről köszönet illeti őket - mondta Varga, hozzátéve, hogy a szektor több mint negyvenezer embernek ad munkát, és évente százmilliárd forint fölötti adót fizet. Jelezte, jövő január 1-jén életbe lép az uniós szabályokat figyelembe vevő új biztosítási törvény. Ez a fogyasztók biztonságát növeli, szigorítja a tájékoztatási követelményeket, erősíti a fogyasztóvédelmet, magasabb tőkekövetelményeket ír elő a biztosítóknak, valamint ebben az ágazatban is bevezetik a teljes költségmutatót, amely összehasonlíthatóvá teszi a befektetéshez kötött életbiztosítási termékeket. Úgy fogalmazott, a kormány szeretné erősíteni a nyugdíj- és az egészségbiztosításokat, az ez irányú jogszabály-módosítások elkészítésében partner lesz.
Varga hangsúlyozta, az emissziós botrányban akkor teszünk jót, ha kivárjuk, mi fog történni. Ha szerencsénk van, átmeneti hatása lesz csak a magyar autógyárakra, ám az igazán fontos döntést Németországban fogják meghozni. Ugyanakkor - ha kell - a kormány a lépéseket megteszi.
Végezetül a miniszter a turizmust, a gyógyszergyártást és az élelmiszeripart említette a fejlesztendő ágazatok között. Mint mondta, ezek hamarosan munkahelyteremtő és kapacitásbővítő támogatásokra számíthatnak hazai és uniós forrásokból egyaránt.
A fogyasztóvédelem kiemelt terület
A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás fogyasztóvédelmi ellenőrzése, a panaszkezelés és a befektetési termékek ellenőrzése lesz a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti ellenőrzésének kiemelt célterülete 2016-ban - mondta Szebelédi Ferenc, a jegybank biztosításfelügyeleti főosztályának vezetője a Mabisz által rendezett konferencián. Hangsúlyozta, fontos terület lesz a határon átnyúló tevékenység keretében működő fióktelepek ellenőrzése is.