Gazdaság

Szaúd-Arábia „izgalmas exportlehetőségeket” jelenthet Magyarországnak

A magyar kreativitás és szakértelem pozitív megítélésnek örvend

Magyarország megítélése nagyon jó Szaúd-Arábiában, ahol a magyar szakértelemmel, kreativitással és termékekkel izgalmas exportlehetőségekre van kilátás - mondta el szerdán az MTI-nek telefonon Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, aki Rijádban folytatott megbeszéléseket.

Az államtitkár a tudományos és gazdasági élet képviselőinek kíséretében érkezett kétnapos hivatalos látogatásra a sivatagi királyság fővárosába.

Szabó László elmondta, hogy a két ország viszonya politikailag rendezett, és szaúdi tárgyalópartnereivel egyeztették a kétoldalú együttműködés területeit. Mint fogalmozott, "nagyon pozitív és nyitott" az a környezet, amelyet Szaúd-Arábia jelent Magyarország számára.

Az államtitkár és kísérete találkozott Mohammed bin Abdulrahman Al-Mesallal, a szaúdi élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság ügyvezető elnökével, akivel mindenekelőtt a magyar marhahús jövőbeli exportjáról tárgyaltak. A politikus reményét fejezte ki, hogy hamarosan feloldják a termék importjára a kéknyelv betegség miatt korábban elrendelt szaúdi tiltást. Megjegyezte, hogy ezt az emberre nem veszélyes kórt más betegségekhez hasonlóan nagyon jól ellenőrzés alatt tartja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), amelynek képviselői már jártak is a szaúdi hatóságoknál a marhahús-export ügyében. Az államtitkár emlékeztetett arra a marhahús-szállítmányra, amelyet egy hónappal ezelőtt vittek Magyarországból Kínába, az Európai Unióból először. Az áru külön érdekessége, hogy a szarvasmarhákat az arab elvárásoknak megfelelően halal módon vágták le, vagyis mind a technológiát, mind pedig a Szaúd-Arábia által elvárt jó minőséget biztosítani tudja hazánk - jegyezte meg Szabó László.

Kitért arra is, hogy a magyar kormány stratégiai partnerének számító Kőröstej termékei nagyon népszerűek a Perzsa(Arab)-öböl menti országban, s a cég a szaúdi sajtpiac egyharmadát uralja. Szabó László elmondta: bízik benne, hogy egyre több magyar exportőr fel tudja fedezni magának az öböl menti régiót, ahol a prémium minőségű árut prémium árral díjazzák, ez pedig nagyon jó kitörési lehetőséget jelent a magyar kis- és középvállalkozásoknak. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a sivatagi királyság nagyon sokféle élelmiszeripari cikk behozatalában érdekelt, hiszen a tengervíz sótalanítása által jelentett nehézségek miatt az ország feladott minden olyan mezőgazdasági tevékenységet, amely vízigényes.

Szabó László és kísérete találkozott még Abdullah Bin Mosaad Bin Abdel-Azíz herceggel, a szaúdi ifjúságügyi hivatal és a Szaúdi Olimpiai Bizottság elnökével, akivel egyebek mellett a Magyar Vízilabda Szövetséghez (MVLSZ) köthető izgalmas projektről tanácskoztak. Az MVLSZ ugyanis elkészített egy olyan anyagot, amely szerint 5 év alatt komoly versenysportággá tudnák fejleszteni a szaúdi vízilabdát. Az államtitkár elmondta, hogy erre a lehetőségre nagyon nyitott Rijád, ugyanis célja, hogy a sportágban öt éven belül érmet szerezzen az Ázsiai Játékokon. A találkozón egyúttal kérték a szaúdi féltől a 2024-es nyári olimpiai játékok ügyében Budapest rendezési jogának támogatását. Szabó László hangsúlyozta, hogy Rijádnak nagyon tetszik a budapesti gazdaságos olimpia ötlete.

A magyar küldöttség megbeszélést folytatott még Turki bin Szaúd bin Mohammad al-Szaúddal, az Abdel-Azíz Király Tudományos és Technológiai Központ elnökével, és az intézet vezetőségével. A központban jelenleg 4 ezer tudós folytat kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet, de a cél az, hogy ezt a létszámot 12 ezer főre növeljék, s szívesen együttműködnének magyar tudósokkal is. Az intézet fő profilja a nanotechnológiai és ideggyógyászati fejlesztések, s a kutatások az orvostudomány mellett a kőolajipari ágazatot is szolgálják. Szabó László hozzátette, hogy a központ magyar egyetemeket is felvenne partnerei közé.

Szabó László beszámolt arról is, hogy részt vett a második Magyar-Szaúdi Gazdasági Vegyes Bizottság ülésén, ahol a mezőgazdaság, kutatás-fejlesztés, oktatás, sport és a megújuló energia terén kínálkozó együttműködési lehetőségekről tárgyaltak. Az államtitkár elmondta, hogy a két kormány aláírt egy infokommunikációs megállapodást.  

Szabó László szaúdi látogatásán megnyitotta Rijádban a magyar vízumközpontot, amelyhez hasonló egyidejűleg az ország további két nagyvárosában, Dzsiddában és al-Hobarban is nyílt. Remélhetőleg így hónapokon belül meg fog sokszorozódni a Szaúd-Arábiában kiadott vízumok száma, amely tavaly 2 ezer volt - mondta az államtitkár.