Gazdaság

Szarvas korunk modern vidéki városa

A település polgármestere a fenntarthatóságot tartja az egyik legfontosabb szempontnak a fejlesztési tervek megalkotásánál

Jelentős fejlesztések valósultak meg Szarvas járásszékhelyen az elmúlt években. A részben európai uniós támogatásokból, részben önerőből megvalósult beruházások hatására megszépült a belváros, a közintézmények energiaellátását megújuló energiahordozók segítségével biztosítják, emellett turisztikai és infrastruktúra- fejlesztések tették modern, 21. századi vidéki településsé a békés megyei kisvárost. Babák Mihály, Szarvas polgármestere lapunknak kiemelte: a fenntarthatóság biztosítása a legfontosabb a városfejlesztési koncepciók megalkotásánál.

babak-mihaly
Babák Mihály a parlamenti mandátuma helyett a városvezetést választotta (Fotó: Horváth Péter Gyula)

„Ki kell használni minden lehetőséget annak érdekében, hogy a vidéki városok megújulhassanak. Ehhez jelentős támogatásokra lehet pályázni az Európai Uniónál, akár csekély önerő mellett is” – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Babák Mihály, Szarvas fideszes polgármestere. Az elmúlt hónapokban befejezett beruházások amellett, hogy a város lakóinak kényelmét szolgálják, vonzó lehetőséget kínálnak a turistáknak, valamint a sportolni vágyóknak. A szemmel látható fejlesztések, felújítások mellett gazdasági, energiahatékonysági szempontokat is figyelembe vettek a koncepciók kialakításánál.

Ezen a nyáron fejeződött be egy 750 millió forintos beruházás, amelyhez még félmilliárd forint önerőt is hozzátett a város. Az önerőhöz a kormány is hozzájárult, amely nagy segítséget nyújtott – részletezte a polgármester. Ebből az összegből szinte teljes rehabilitáción ment keresztül a belváros: megtörtént a Kossuth tér felújítása, megújult a Kossuth Lajos, a Deák Ferenc és a Szabadság utca. A város központjában több mint harmincötezer négyzetméter útszakaszt újraburkoltak, és ezt megelőzően kicserélték a régi közműveket.

A burkolatfelújításokhoz kapcsolódóan akadálymentesítették a járdákat és az utakat, mintegy 350 új parkolóhelyet alakítottak ki. A szintén megújult, akadálymentesített Templom téren hatalmas közösségi teret alakítottak ki, ahol ingyenes kulturális rendezvények szolgálják a lakók kikapcsolódását. A modern arculathoz növények, szökőkutak, játszóterek biztosítják a hátteret. Megújult a városi piac is, ahol egy gombavizsgálót alakítottak ki, emellett illemhelyek biztosítják a 21. századi szolgáltatást.

A közintézmények is átalakultak, a polgármesteri hivatal egy műemlék épületbe költözött, amelyet felújítottak. Ennek az az oka, hogy a járási hivatal és a város különvált, ezért a polgármesteri hivatalnak elég a kisebb épület.

A központban található – leromlott állapotú – épületek homlokzati felújítása is megtörtént, emellett energiatakarékos homlokzatvilágítási rendszert is kialakítottak. A korszerű világítási rendszer hozzájárul a közbiztonsághoz is, amelynek javítása szintén fontos cél – hangsúlyozta Babák. A lakosság biztonságának érdekében fejlesztik a tűzoltólaktanyát is a Belügyminisztérium és a katasztrófavédelem segítségével.

A város energiapolitikájának keretében újult meg a közvilágítási rendszer – mutatott rá Babák Mihály. Az új, költséghatékony LED-világítás kialakítása lehetőséget adott arra, hogy több lámpát telepítsenek a városba. Az energiafogyasztás ugyanakkora maradt, azonban az új fényforrásoknak köszönhetően biztonságosabbak a közterületek. A középületeket a város alatt található, 95 Celsius-fokos termálvíz segítségével fűtik, amely jelentős, negyvenszázalékos megtakarítást eredményez ősztől a településnek. „A kedvező adottságoknak köszönhetően a napenergiát is ki tudja használni a település, így az energiaellátás szempontjából egy 21. századi, európai kisváros teljesítményét nyújtjuk” – emelte ki a polgármester.

A termálvíz hasznosítása kapcsán megújult az elöregedett vezetékrendszer, emellett hamarosan felújítják a város elavult, magas költséggel üzemelő szennyvíztisztító rendszerét.

A beruházás 1,7 milliárd forintból valósul meg, amelynek hatására kevesebb energiával biztonságosabban üzemel a létesítmény. Az új rendszernek köszönhetően nem növekednek tovább az üzemeltetési költségek. Sok helyen a településen nincs kiépítve a csatornahálózat sem, a jövőben erre is sor kerül.
Szintén jelentős fejlesztés a jövőben a város mellett található holtág rekonstrukciója. Erre 370 millió forint áll rendelkezésre, vízcserét alkalmaznak, a beruházás uniós és hazai pénzekből valósul meg a vízminőség javítását célzó program keretében.

A holtág több funkciót lát el, egyik feladata a belvíz elvezetése mellett a földek öntözése, amelyet szivattyúkkal oldanak meg – Békés megye területének egyharmadáról gyűlik ide a csapadékvíz. A fejlesztés másik iránya a sportot célozza meg: a vízminőség javításával a horgászoknak is kedveznek. Közel tizenötmillió forintot költ a város a holtág és a Körös folyó összekapcsolására, amely a kajak-kenu szerelmeseinek nyújt lehetőséget. Szabad strand is található a parton: ennek modernizálására öltözőt és illemhelyet alakítanak ki.

Oktatásfejlesztésre is fordít a város: szeptemberben kezdődik a tanítás a gimnázium új épületében, amelyet csaknem egymilliárd forintból fejlesztettek. Az összegből új, korszerű taneszközöket is beszereztek, valamint új oktatási programokat, tagozatokat is indítanak. A jövőben egy sportcsarnok építését is tervezi a város.
A kulturális, turisztikai fejlesztések sem maradtak ki a minden területet érintő fejlesztésekből. A város leghíresebb létesítményét, az arborétumot körbekerítették, emellett a Körös–Maros Nemzeti Parkban egy új állatparkot hoztak létre, ahol a környék állatvilágát tekinthetik meg az érdeklődök. Megújult a város művelődési háza, valamint a vízi színház és a hozzá kapcsolódó új fahíd. A lakók és az odautazók kikapcsolódását szolgálják az új felületek, a számos új szökőkút, valamint a gyermekek élvezhetik a modern, biztonságos játszótereket.

„Magyarország befizetője az Európai Uniónak, ezért nekünk is jár az unós támogatás, ezeket a lehetőségeket pedig ki kell használni: pályázni és fejleszteni kell” – vallja Babák Mihály. A polgármester – ha újraválasztja a tizenhétezer fős település – a következő ciklusban is folytatni szeretné a beruházásokat, emellett továbbra is keresni kell a piacokat, befektetőket, amelyek elősegítik a munkahelyteremtést. Rámutatott: jó lehetőség, hogy a járások helyben döntenek, így sokkal egyszerűbb fejleszteni. Babák Mihály lapunknak kiemelte: a legfontosabb a fenntarthatóság megteremtése és a hosszú távú szemlélet annak érdekében, hogy a település hosszú ideig élhető, a 21. század kihívásainak megfelelő bázisként szolgálja lakóit.