Gazdaság

Számottevő segítség a falvaknak

Lényeges különbség a hagyományos és a falusi otthonteremtési támogatás között, hogy utóbbi bővítésre és felújításra is felhasználható, és nagyobbak az összegek

A Magyar falu program keretében bejelentett falusi családi otthonteremtési kedvezmény a hazai ingatlanpiaci tranzakciók 15-18 százalékát érintheti. A legfontosabb különbség a hagyományos és a falusi csok között, hogy utóbbi esetében bővítésre és felújításra is felhasználható a támogatás, és magasabb összegek állnak rendelkezésre.

falu 20190223
Az energiahatékonyság is egyre fontosabb szempont a vevők számára (Fotó: MH)

A falusi otthonteremtési kedvezmény azon ötezer fő alatti kistelepüléseket érinti, amelyeknek a népessége 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag. Ezeken a településeken a megemelt, eddig csak új építés esetén járó vissza nem térítendő támogatást kapják meg a családok használt ingatlan vásárlására is.

A legfontosabb különbség a hagyományos és a falusi csok között, hogy utóbbinál bővítésre és felújításra is felhasználható a támogatás, és magasabb összegek állnak rendelkezésre – nyilatkozta Balog László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Ez azért fontos, mert főleg a kistelepüléseken már kezd amortizálódni az ingatlanállomány – tette hozzá.

A korszerűség és műszaki színvonal, illetve az energiahatékonyság egyre fontosabb szempont a vevők számára is, mert hiába olcsóbb az ingatlan, ha magas a rezsi, vagy egyre többször kell javítani a lakás vagy ház állapotát – hívta fel a figyelmet. A részletszabályok kapcsán még azt várja, milyen egyéb ösztönzők lépnek még életbe ezeken a kisebb településeken.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2017-ben az ingatlanpiaci tranzakciók huszonhárom százaléka bonyolódott a községekben, azonban ebben benne vannak a stagnáló vagy gyarapodó községekben zajló adásvételek is, így a mostani jelentős kedvezmény körülbelül a tranzakciók 15-18 százalékát érintheti majd Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint. Hozzátette, Pest megyét vizsgálva egyértelműen látszik, hogy azok a települések, amelyekre a mostani kedvezmény vonatkozik, a külső agglomerációs térségben találhatók. A fővárostól 50-100 kilométert kell megtenni ahhoz, hogy kedvezőbb feltételekkel lehessen ingatlant vásárolni. Ez jellemzően akár kocsival, akár tömegközlekedéssel egy óra feletti ingázással járhat naponta, ennek idő- és költségvonzatát is érdemes számításba venni a lakóhely kiválasztása előtt – hívta fel a figyelmet az elemzési vezető.

Mint azt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön elmondta, a következő, két hét múlva esedékes kormányülésen további döntések várhatók a leszakadó települések védelme érdekében.


A falusi csokra huszonötmilliárd forint áll rendelkezésre, ami emelhető
Több mint kétezer érintett település
11 20190223
Sok kistelepülés nem kapta meg azt a támogatást és segítséget a rendszerváltás óta, amire szüksége lett volna. A magyar kormány ezen kíván változtatni a Magyar falu programmal is, amelynek része a falusi családi otthonteremtési támogatás (csok) A falusi csok azokra az ötezer fő alatti településekre vonatkozik, ahol a lakosságszám nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag.

Több mint kétezer települést érint a falusi csok – mondta tegnap Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára tegnap. Orbán Balázs közölte: az intézkedés célja, hogy növeljék a legkisebb települések lakosságmegtartó képességét. Ezek a falvak a rendszerváltás óta nem kapták meg azt a támogatást és segítséget, amelyre szükségük van. A kormány ezen kíván változtatni a Magyar falu programmal is, amelynek része a falusi csok – tette hozzá. Felhívta a figyelmet, hogy a kormány ennek révén nem csak az új lakások építését támogatja, hanem a már meglévő ingatlanok felújítását, korszerűsítését is.

A tervek szerint a falusi csokra huszonötmilliárd forint áll majd rendelkezésre, de a kormány az igényektől függően kész bővíteni a forrást – közölte az államtitkár. A támogatást még csütörtökön jelentette be Gulyás Gergely miniszter. Felhívta a figyelmet, hogy a kormány a Magyar falu program keretében döntött a csok bevezetéséről. Közölte, a falusi csok az ötezer fő alatti településeket érinti, azokat, ahol a lakosságszám a 2003. január 1-jei adatokhoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag. Hozzátette: a 2887 ötezer fő alatti településből 2031 érintett. Elmondta, a falusi csokra az általános csokszabályok vonatkoznak: új lakás építésekor, vásárlásakor a támogatás egy gyermek esetén hatszázezer, két gyermek esetén 2,6 millió, míg három gyermek esetén tízmillió forint. A támogatás a falusi csok esetében használt lakás vásárlására, bővítésére és felújítására is felhasználható.

Elmondta, hogy a törvényjavaslatokat még tavasszal elfogadhatja az Országgyűlés, az új konstrukció július 1-jével, de legkésőbb szeptember 1-jével lépne életbe. A miniszter értékelése szerint ez a támogatás az érintett településeken egy ház megvásárlását, felújítását teljes egészében fedezheti. Gulyás Gergely a program céljaként jelölte meg a falvak népességmegtartó erejének növelését.


Portafejlesztésre is felhasználható lesz a gyerekek után igényelhető kedvezmény – mondta Nagy István agrárminiszter
A vidék jövője a fiatal gazdák kezében van

Az agrártárca jelentős összegekkel támogatja a fiatal gazdálkodókat – mondta egy tagnapi konferencián Nagy István agrárminiszter. Hangsúlyozta, az idei az építkezés éve lesz az agráriumban.

A falusi családi otthonteremtési kedvezmény támogatásban egyebek mellett szerepel a porta és a melléképületek fejlesztése is – hívta fel a fiatal gazdák figyelmét Nagy István agrárminiszter a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) pénteki budapesti konferenciáján.

A tárcavezető kiemelte: a vidék jövője a fiatal gazdák kezében van, akik a megújuló agrárium egyik zálogát adják. Az agráriumban a generációváltás nemzeti ügy, a döntéshozók feladata, hogy biztosítsák a stabil alapot jelentő feltételeket, az eredményes és hosszú távon fenntartható gazdálkodás lehetőségeit.
Éppen ezért jelentős összegekkel támogatják a fiatalokat, hogy a vidéki életet válasszák, 2019 pedig az építkezés éve lesz az agráriumban, amikor a támogatások eredményei megmutatkoznak a földeken és gazdaságokban – emelte ki a miniszter. A generációváltás elősegítésére ismertetése szerint több érdekképviselet bevonásával, köztük az Agrya szervezettel és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával szakpolitikai programot dolgoznak ki.

Nagy István – a távirati iroda tudósítása szerint – a konferencián beszélt arról is, hogy a tárca dolgozik azon, hogy a következő időszakban százezer hektárral növekedjen az öntözött területek nagysága, tavasszal pedig megkezdi működését a nemzeti öntözési központ. Az agrárminiszter szólt arról is, hogy az osztatlan földtulajdon rendezetlensége gúzsba köti a mezőgazdaság versenyképességét, példaként említette, hogy Magyarországon előfordul olyan helyzet is, hogy egy hektár területnek mintegy háromszáz tulajdonosa van.

Kis Miklós, az Agrárminisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára közölte: a vidékfejlesztési programban továbbra is nyitva van 18 pályázati felhívás, mintegy 260 milliárd forintos kerettel. A fiatal gazda tematikus alprogram keretében segítik a mezőgazdasági termelőket, beruházási jellegű fejlesztéseknél pedig a negyven-ötven százalékos alaptámogatás mellett tíz százalékpontos többlettámogatásban részesülnek a gazdálkodók.