Gazdaság
Startol az otthontermtési program
Milliókat kaphatnak ajándékba a gyermekes háztartások az új szocpol, a CSOK igénybe vételével - már használt lakásra is
Újabb otthonteremtési támogatást vehetnek igénybe a családok szerdától. Az új szocpol, hivatalos nevén Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) már egy gyermekes családok számára is elérhető lesz, és használt lakás vásárlására és bővítésére is lehet igényelni. Ebben a konstrukcióban negyven év alatti gyermektelen házaspároknak is jár a támogatás, ha vállalják, hogy négy éven belül egy, vagy nyolc éven belül két gyermekkel bővítik a családot. Ám a gyám is igényelhet kedvezményt az általa eltartott, és közös háztartásban élő gyermek után. A bátor bevállalósok, négy gyerekkel az új konstrukció révén így akár bő hárommillió forintot is kaphatnak, de a kisebb családok is jól járhatnak.
Azok a háztartások, amelyek teljesítik a jogszabályban előírt feltételeket, akár már július elsején beadhatják igénylési kérelmüket. Az új szocpol mértéke azonban nem csak a gyermekek számától, hanem a vásárolt ingatlan energetika besorolásától és alapterületétől is függ. Ezek alapján szerdától azok a családok kérhetik a CSOK-ot, akik a támogatás forintjait építési engedéllyel rendelkező és legalább „B” tervezett energetikai minősítésű új, összkomfortos lakás építéséhez vennék igénybe. Továbbá azok, akik használatbavételi engedéllyel, vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal és legalább „B” energetikai minősítéssel rendelkező új lakás vásárlását könnyítenék meg ily módon. Ám fontos kitétel, hogy építés, illetve vásárlás esetén sem haladhatja meg a fajlagos négyzetméterár a háromszázezer, alacsony energiafogyasztású lakás esetében pedig a háromszázötvenezer forintot.
Ugyancsak igényelhető új szocpol a négyzetméterenként legfeljebb háromszázötvenezer forintos vételárú, legalább komfortos, használt lakás vásárlásához, ám a vételár nem lehet magasabb a területileg meghatározott vételár maximumnál, ami az országon belül eltérő. A legmagasabb a közép-magyarországi régióban és Budapesten (35 millió forint), a legalacsonyabb az alföldi és az északi, kisebb településeken (15-16 millió forint). Végül kérhető a CSOK meglévő, legalább komfortos vagy az építkezéssel azzá váló, használt lakás bővítéséhez is. Használt családi házas beruházásoknál megengedett a „C” – követelménynek megfelelő – energetikai minősítési osztálynál kedvezőtlenebb besorolás is.
A megkapható új szocpol összege tehát, a jogszabály szerint, függ a meglévő, a terhesség 24. hetét betöltött magzat vagy ikermagzat és a vállalt gyermekek együttes számától, a lakás hasznos alapterületétől és energetikai besorolásától. Ahogyan kritérium az is, hogy a célzott ingatlanban az igénylőnek vagy a támogatottnak minimum ötven százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie.
Bár a támogatási program csak július elsejével nyílik meg, az igénylés gyakorlati kivitelezésével, kiemelten a bankok részéről, hitelfelvétel esetén előírt önerővel kapcsolatosan az elmúlt napokban már bizonytalanságok merültek fel. Az új szocpolt is a bankoknál lehet igényelni, de nem mindegyikükkel köt majd megállapodást az állam. Hitelt persze nem kötelező felvenni a támogatáshoz, de ha a család a kölcsön mellett dönt, érdemes ugyanannál a banknál igényelni, amelyen keresztül a szocpol érkezik.
A támogatás forintjait a hitelintézetek új lakás építése és bővítés esetén a készültségi fokkal arányosan, utólagosan - a CSOK utolsó részletét a használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány kiadását követően - utalják. Míg ingatlan vásárlásakor az összeget egyben folyósítják. Ám mindenkor igaz, hogy a folyósítás csak akkor kezdődhet meg, amikor az igénylő az önerejét már felhasználta. A bankok azonban hiába számítják be önerőként a kedvezményt, lehet, hogy kérnek még további saját finanszírozást a hitelfelvevőktől.
Lapinformációk szerint eddig hivatalosan három bank, a K&H, az OTP és az FHB jelezte, hogy ezen a héten már igényelhető náluk a CSOK. A Világgazdaság több hitelintézetet megkérdezve azt írta: az UniCreditnél be fog számítani a támogatás az önerőbe, és korábban az MKB, a CIB és az FHB is azt nyilatkozta, saját erőként kalkulál az új szocpollal. A Budapest Bank a CSOK-on túl legalább húsz százaléknyi önerőt kért.