Gazdaság
Stabil a magyar forintpiac
Komoly terhet róna Nagy-Britanniára a Brexit
A magyar forint- és állampapírpiac ellenálló az esetleges Brexit (Nagy-Britannia kilépése az unióból – a szerk-) okozta piaci zavarokkal szemben – nyilatkozta a Reutersnek az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezérigazgatója. Barcza György szerint a forint árfolyamának e heti egyszázalékos csökkenése nem jelentős, és a belső piaci kilengések nem voltak nagyobbak, mint másutt Közép-Európában. A hozamok eddig stabilak voltak, és az állampapír-aukciókon erős kereslet mutatkozott. Az ÁKK forintban jegyzett kibocsátások révén az idén a GDP nagyjából egy százalékának megfelelő, mintegy háromszázmilliárd forintos pénzügyi alapot hozott létre, és az esetleges piaci kockázatoktól függően dönt annak felhasználásáról. „Bármilyen devizakötvény-kibocsátás az idén lehetőség, de nem prioritás Magyarország számára, amely az utóbbi években több belföldi kibocsátás révén csökkentette függőségét külső finanszírozási forrásoktól” – közölte a szakember.
Ahogy közeledik a Brexitről szóló referendum, a nemzetközi piacokon egyre feszültebb a helyzet. Folyamatosan romlanak Nagy-Britannia szuverén adóskockázati mérőszámai a brit EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazás közeledtével – derül ki a Markit tanulmányából. Míg az érték tegnap negyven, addig januárban még csak 18 bázispont volt. A brit pénzügyminiszter, George Osborne szerint jelentős adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket tartalmazó pótköltségvetést kellene beterjeszteni, ha a Brexit bekövetkezik. A tervezett lépések között lenne a személyi jövedelemadó húszszázalékos alapkulcsának két százalékpontos emelése 22 százalékra, és a jelenleg negyven százalékos felső kulcs emelése három százalékponttal 43 százalékra. Emelné a kormány az alkoholfélék és az üzemanyagok illetékét is. Ez a csomag 15 milliárd font (hatezermilliárd forint) többletbevételt hozna. A készenléti költségvetési tervekben szerepel 15 milliárd fontnyi kiadáscsökkentés is. Ennek elemei közé tartozna az egészségügyi, az oktatási és a védelmi költségvetés kétszázalékos, a rendőrségi, a közlekedési és az önkormányzati kiadások ötszázalékos visszafogása. Osborne szerint a Brexit esetén az államháztartásban harmincmilliárd fontos űr keletkezne, amelyet valahogy ki kell tölteni.
A Brexit költségvetési kockázataira és a recesszió okozta sokkra David Cameron miniszterelnök is folyamatosan felhívja a figyelmet.