Gazdaság
Stabil a magyar bankok működése
Varga Mihály: Kérdés, hogy miként lehet a Nagy-Britanniát elhagyó társaságoknak vonzó befektetési országgá tenni hazánkat
Sem a június 24-i, sem a tegnapi pénzpiaci események nem okoztak rendkívüli mértékű pénzügyi mozgásokat, a magyarországi bankok a szokásos rendben működtek – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján, a magyar bankvezetők véleményére hivatkozva. Mindezt azt követően, hogy tegnap egyeztetett a kereskedelmi bankok, hitelintézetek vezetőivel az MNB vezetése. Közölték, hogy az MNB figyelemmel kíséri a pénzügyi piacon tapasztalható fejleményeket, és folyamatosan konzultál a magyar bankrendszer szereplőivel, az elmúlt években kialakult gyakorlatnak megfelelően. Az MNB megállapította, hogy a hazai pénzintézetek tőke- és likviditási helyzete továbbra is stabil.
„Nincs ilyen szándék, nincs ilyen terv, nincs ilyen forgatókönyv, ötlet vagy elképzelés” – ezt már Varga Mihály mondta egy lapinterjúban arra a kérdésre válaszolva, hogy Magyarország kilépne-e az unióból. A nemzetgazdasági miniszter beszámolt a Világgazdaságnak arról is, hogy a tárca inkább azzal foglalkozik, miként lehet a Nagy-Britanniát elhagyó társaságok számára vonzó befektetési országgá tenni Magyarországot. A kormány különleges kedvezményeket is felkínálna az áttelepülni szándékozó vállalatoknak, a részleteken még dolgoznak. Szerinte majd nyolcszáz brit cég működik ma Magyarországon, amelyek elégedettek a befektetői környezettel, ez pedig jó referencia lehet.
Varga Mihály kifejtette: Magyarország számol azzal, hogy a kilépés megváltoztatja majd az unió költségvetésének mozgásterét, és hatással lesz – a támogatások haszonélvezőjeként – a magyar büdzsére is, tekintve, hogy Nagy-Britannia a harmadik legnagyobb befizető ország volt. Szerinte a tárgyalások több évig is eltarthatnak. A nemzetgazdasági miniszter akár azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ezt a költségvetési ciklust nem érinti majd a kilépés.
Nem ismétlődik meg a 2008-as sokkhatás
Megalapozatlanok a félelmek, hogy a világgazdaság ismét olyan globális pénzügyi válság előtt áll, mint amilyen a Lehman Brothers óriásbank 2008-as összeomlását követte. Ennek ellenére az olasz hatóságok már intézkedéseket készítenek elő a bankok stabilizálására. A kormány negyvenmilliárd eurót önthet a rossz hitelekkel küzdő bankokba, cserébe részvényeikért. A terv megvalósításához Olaszországnak pótlólagosan államkötvényeket kellene kibocsátania.
Lehetőségek és piacok kilépés esetén
Sokan teszik fel a kérdést, hogy milyen brit lehetőségek vannak a Brexit esetén. A Portfolio szakértői szerint marad mozgásterük, hogy az uniós piachoz való hozzáférésük megmaradjon:
- Továbbra is az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagjai maradnak. Viszont nem tudják majd befolyásolni az uniós törvényhozást, minden új szabályt feltétel nélkül el kell fogadniuk, valamint az EU tagállamaiból érkező migrációt továbbra is be kell fogadniuk, ami a Brexit-szavazók egyik fő problémája volt.
- Svájci modellre hozzáférést kapnak szektoronként az egységes piachoz, ez azonban a pénzügyi szolgáltatókat kizárja.
- Külön kereskedelmi megállapodást kötnek az EU-val, mint Kanada. A kanadai paktum azonban nem érvényesül a pénzügyi szolgáltatókra, és sok idő lehet, amíg ennek a feltételeit letárgyalják.