Gazdaság

Sorra újulhatnak meg a magyar települések

Ahhoz, hogy uniós forrást lehessen nyerni, módszertan szerint kell megadni az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó információkat

Folyamatosan írják ki a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programokhoz tartózó európai uniós pályázatokat. Ezekhez sok olyan mutatószám tartozik, amelyek a megfeleléshez szükségesek.

epit
Folyamatosan lehet pályázni a területfejlesztési támogatásokra (Fotó: Varga Imre)

Megjelentek a 2014–2020-as európai uniós pénzügyi programozási időszak Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) felhívásaihoz kapcsolódó mutatók, az úgynevezett „output indikátorok” adatsorai. Ezek tartalmazzák többek között a méréshez szükséges definíciókat, az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó információkat. Minden egyes mutató esetében maximum ötvenszázalékos, a tervtől való eltérés lehetőségét határozták meg.

Az egyik legfontosabb ilyen mutató a támogatásban részesülő vállalkozások száma, feladatköre, valamint a brüsszeli pénzekhez hozzájutó vállalatok által elnyerhető összeg.

Szintén fontos mutató a vissza nem térítendő támogatásban részesülő vállalkozások pontos definíciója és itt is a feladatkör meghatározása. Azon vállalkozásoknál, amelyek ilyen támogatásban részesülnek, feltétel a kiírási időszak alatti projekt befejezése.

Minden régióban figyelembe veszik a nem pénzügyi, azaz a közvetlen pénzügyi transzfer nélküli támogatáshoz jutó vállalkozások számát is. Ilyen lehet például az üzemeltetés, útmutatás, tanácsadás, vállalkozói inkubáció, kedvezőbb működési feltételek biztosítása. Viszont a kockázati tőke pénzügyi támogatásnak minősül.

Területfejlesztésnél lehet úgynevezett fenntartható idegenforgalom jogcímen is pályázni, amely megmutatja, hogy időről-időre mennyivel bővült a turistaszám. A támogatásban részesült projektek helyszínére irányuló látogatások várható számának növekedése maximum kétmillió-kétszázezer darab látogatás lehet évente.
Közutak fejlesztésére is lehet pályázni. Ilyenkor a felújított vagy korszerűsített utak teljes hosszát vizsgálják, a projekt keretében felújított vagy korszerűsített közutak hossza maximum hatszáznyolcvan kilométer lehet.
Lehet pályázni talajrehabilitációra is, a kármentesített és/vagy helyreállított, gazdasági (kivéve mezőgazdasági és erdészeti) és közösségi célokra hasznosíthatóvá tett terület nagysága maximum negyven hektár lehet. Energiai fejlesztésnél az energiahatékonyságot is mérik, a számítások az épületek energiatanúsítványain vagy az energetikai auditjelentésen alapulnak. A cél a középületek éves primerenergia-fogyasztásának csökkentése.

A városfejlesztéssel sok mutatószám foglalkozik, rengeteg kritériumnak meg kell felelni. Ilyen a városfejlesztési stratégiákba bevont területek lakosságának eloszlása, a városi területeken létrehozott vagy helyreállított nyitott terek, azaz a felújított/újonnan kialakított közhasználatra megnyitott terek négyzetméterben kifejezett mérete. Nézik a városi területeken épített vagy renovált köz- vagy kereskedelmi épületeket: a támogatott projekt keretében létrehozott vagy felújítással érintett épületek nettó épületterülete tartozik ide. Ellenőrzik a szociális városrehabilitációs programmal elért hátrányos helyzetű lakosság számát is. Ezek a személyek egy-egy behatárolt területen laknak, így direkt és indirekt módon részesülnek a területfejlesztési program által biztosított szolgáltatásokból, valamint az elnyerhető fejlesztések eredményeiből.