Gazdaság
Soros György: „Néhányan nagyon meggazdagodnának a Brexittel”
CJuncker: öncsonkítás volna a brit kilépés
Juncker: öncsonkítás volna a brit kilépés
"Öncsonkítással" ér fel, ha a britek csütörtökön úgy döntenek, hogy kilépnek az Európai Unióból - mondta két nappal a népszavazás előtt, kedden Athénban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
A Brexit a luxemburgi politikus szerint azt jelentené, hogy a britek hátat fordítanak szomszédaiknak, és elszigeteltségbe húzódnak vissza.
"A kilépés öncsonkítás volna" - húzta alá Juncker, hozzátéve: "sokszor természetesnek vesszük mindazt, amit felépítettünk, a békét országok között, melyek csak a háborút ismerték, a szabadságot, melyet a jogállam szavatol, a jólétet, mely a bolygó legnagyobb egységes piacára épül és egy olyan életmódot, melyet az egész világ irigyel".
A bizottság elnöke nyomatékosította: mindez a brit nép nélkül nem lett volna lehetséges, s a Brexit mindezt veszélybe sodorná.
"Európa erősebb együtt. Erősebbek vagyunk, ha összevonjuk erőinket. Nagyobb biztonságban vagyunk, ha vigyázunk egymásra. Nagyobb jólétben élhetünk, ha kereskedünk egymással" - hangoztatta Jean-Claude Juncker egy athéni üzleti konferencián.
Az Európai Bizottság elnöke úgy értékelte, hogy a csütörtöki népszavazás egy egész nemzedék legnagyobb döntése.
Az Egyesült Királyságban csütörtökön tartanak népszavazást arról, hogy az ország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e.
Cameron: Meggyőződésem, hogy jobb nekünk az unión belül
A brit miniszterelnök szerint az EU-tagság mindenekelőtt Nagy-Britannia gazdasági biztonságát szolgálja, és a kilépés súlyos kockázatokat jelentene a brit családok megélhetésére, mivel munkahelyek kerülnének veszélybe. David Cameron külön kérte az idősebb korosztályt, hogy a brit EU-tagságról kiírt csütörtöki népszavazáson elsősorban a fiatalok jövőjére gondoljon.
Cameron kijelentette: ha a többség csütörtökön a kilépésre szavazna, azt a jövő nemzedékei szenvednék meg a leginkább, különös tekintettel arra, hogy az EU-tagság feladása végleges és visszafordíthatatlan döntés lenne.
Hangsúlyozta: tudja, hogy miniszterelnökségének eddigi hat éve alatt hozott téves döntéseket, és azt is, hogy nem mindenki elégedett az ő tevékenységével. „Arról azonban meg vagyok győződve, hogy Nagy-Britanniának jobb az Európai Unión belül, mint egyedül az unión kívül" - tette hozzá.
Cameron szerint ennek oka az EU 500 milliós egységes belső piaca, amelytől rengeteg brit munkahely és Nagy-Britannia kereskedelmének jelentős része függ. A kilépés az EU-ból mindezt kockára tenné.
A miniszterelnök külön szólt az idősebb korosztályhoz, amelynek tagjai a felmérések szerint hajlamosabbak a kilépésre szavazni. A kormányfő kijelentette: Nagy-Britannia „különleges státust élvez” az Európai Unión belül, mivel nem tagja az euróövezetnek, megtartotta saját határellenőrzési rendszerét, és nem részese az unió mind szorosabbra vonását célzó folyamatnak.
Cameron azt kérte az idősebb választóktól, hogy amikor leadják voksukat a csütörtöki népszavazáson, elsősorban gyermekeik és unokáik jövőjére gondoljanak, mivel ők nem tudják majd meg nem történtté tenni a csütörtöki döntés következményeit. „Ha kiszavazzuk magunkat, az visszafordíthatatlan döntés lenne, akkor végleg távoznánk az EU-ból, és ennek következményeivel a következő nemzedéknek kellene együtt élnie, sokkal tovább, mint nekünk” - hangsúlyozta.
Beszéde végén a brit kormányfő azt kérte mindenkitől, hogy az ország jövője érdekében szavazzanak Nagy-Britannia további EU-tagságára.
Soros a font gyors értékvesztésére figyelmeztet