Gazdaság

Sokrétűbb és olcsóbb lesz a talajvizsgálat

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új szolgáltatását öt megyében laboratóriumi vizsgálattal egészíti ki

Tovább bővíti szolgáltatásait a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A jövőben a piacon elérhetőnél olcsóbb és gyorsabb laboratóriumi talajvizsgálatot is kínál a köztestület nonprofit cége, és mától egy hetven főből álló országos szaktanácsadói hálózat is működik.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a NAK Nonprofit Kft.-n keresztül 2015 óta kínálja tápgazdálkodásterv-készítési szolgáltatását, amely a hazánkban elérhető legszélesebb talajvizsgálati és tápanyag-ellátottsági besorolásokat alkalmazó, a Magyar Tudományos Akadémia által fejlesztett szoftver adatbázisa alapján működik. A szolgáltatás népszerű a tagság körében, a NAK eddig közel hetvenezer hektárra készített tápanyag-gazdálkodási tervet.Több gazdálkodói csoportnak is kötelező minden évben olyan tervet készíteni, amelyet a talajvizsgálati eredményekre kell alapozni, utóbbit pedig ötévente szükséges elvégezni.

A NAK a tápanyag-gazdálkodási terv készítési szolgáltatást egyelőre öt dunántúli megyében – Baranya, Fejér, Somogy, Tolna, Zala – egészíti ki a laboratóriumi talajvizsgálattal. A Kaposvári Egyetemmel kötött megállapodás lehetővé teszi, hogy a NAK a piacon elérhetőnél olcsóbban és rövidebb határidővel nyújtja tagjainak a szolgáltatást – mondta el Győrffy Balázs, a köztestület elnöke a két szervezet közös sajtótájékoztatóján Kaposvárott. A talajvizsgálati szolgáltatás a falugazdászokon keresztül vehető igénybe.

Tossenberger János, a Kaposvári Egyetem kutatásfejlesztési és innovációs rektorhelyettese elmondta, az egyetem vállalta, hogy a talajvizsgálati piacon jelenleg átlagosnak számító határidő helyett maximum harminc nap alatt eredményt szolgáltat. Az úgynevezett szűkített és bővített talajvizsgálati csomagokban a talajok különböző fizikai paraméterei mellett a szerves anyagok és nyomelemek mennyiségét is meghatározzák majd.

A NAK ezen felül a NAK-TAN Kft. közreműködésével saját országos szaktanácsadói hálózatot hozott létre, amely ma kezdi meg működését. Mintegy hetven főállású szaktanácsadó foglalkoztatásával a csoportos szaktanácsadást mindenkinek ingyen, az egyénit pedig a piaci ár tizedéért biztosítja.A szaktanácsadók a mindennapi tevékenységgel kapcsolatosan, technológiai, fejlesztési kérdésekben és az adminisztrációban is támogatják a gazdálkodókat.