Gazdaság
Sok a késedelmes jelzáloghitel
Az adósok alig húsz százalékának elég a jövedelme

Oláh Zsolt (Fotó: Varga Imre)
Elmondta, a hitelkitettség nagysága a teljes pénzügyi közvetítőrendszerben 1450 milliárd forintot tesz ki, amely megközelíti a GDP öt százalékát. Hozzátette, az állomány az elmúlt hat évben folyamatosan nőtt, és 2014 végére a teljes jelzáloghitel-portfólió negyedét tette ki, mintegy száznegyvenezer adóst érintve. Mindezek következtében – mondta – az egyik legfontosabb pénzügyi stabilitási és társadalmi kockázatról beszélhetünk ma Magyarországon.
Oláh Zsolt közölte, az elemzés adataiból kirajzolódik, hogy az adósság túl magas szintje a probléma kulcsa mind vagyoni, mind jövedelmi szempontból. Mint mondta, hetven-nyolcvanezer ügyfelet is fenntartható adósságtörlesztési pályára lehetne állítani az adósság átstrukturálásával a mintegy száznegyvenezer nem teljesítő jelzáloghitel-adósból. Ennek eléréséhez viszont nagyobb aktivitás szükséges az ügyfelek és a bankok részéről is – emelte ki az elemző.
Az MNB szakértője elmondta azt is: a tanulmányt megelőző adatfelvétel során csoportos interjúkat is készítettek az adósokkal, szakmai mélyinterjúkat a bankokkal. Ebből kiderült, az adósok 19 százalékának van az adósság rendezésére elegendő jövedelme, több mint felük azonban nem törleszt. A bankok viszont nagyobb együttműködést várnak ügyfeleiktől.
Oláh Zsolt beszélt a nemzetközi tapasztalatokról is, ezek közül kiemelte Írországot és Lengyelországot. Előbbi esetében egy három pillérre épülő intézkedéssorozatot léptettek életbe: magatartási kódex, fedezetérvényesítési moratórium és egy olyan eljárásrend, amely meghatározza az alternatív törlesztési feltételeket és biztosítja a hiteladósok védelmét. Lengyelországban még nem lépett hatályba a hiteladósok terheit könnyítő törvény, ám példaértékűnek tekintik a magyar megoldást.