Gazdaság

Rövidesen beérnek a gyümölcsök

A legnagyobb hazai hitelintézet négyszázalékos növekedéssel számol 2017-re

Jövőre négyszázalékos is lehet a gazdasági növekedés üteme, az OTP Bank elemzési központjának vezetője, Tardos Gergely szerint. Vagyis a legnagyobb kereskedelmi bank is hasonló gyarapodással számol, mint a Nemzetgazdasági Minisztérium. A közgazdász lapunknak részletesen összefoglalta, hogy miért várnak „robbanást” a következő évre.

Tardos-Gergely
Tardos Gergely (Fotó: Varga Imre)

- Az OTP Bank volt az első, amely kirukkolt azzal, hogy jövőre négyszázalékos lehet a növekedés üteme. Kincstári optimizmus hatotta át elemzésüket?

– Erről szó sincs, miután a válság kiheverése óta a magyar gazdaság sok tekintetben stabilabbá vált, és ennek a gyümölcsei 2017-re teljességgel beérhetnek. Ráadásul érett növekedési szakaszba lépett Magyarország, még akkor is, ha átmenetileg lassabb bővülés várható, de 2017-ben négy százalékkal növekedhet a GDP. A növekedésben erős tényezők lehetnek a piaci szolgáltatások, a szállodaszektor, a szállítás területe, az autóeladások, valamint a kereskedelem.

- A csapból is a bérdinamika folyik, ez mekkora tényezője a gyarapodásnak?

- A kedvező munkaerőpiaci kondíciók gyors reálbér-növekedést eredményeznek, ami jelentés „támaszt” ad a fogyasztásnak. A reáljövedelem is gyorsan bővül, köszönhetően az alacsony inflációnak. A lakossági bizalom rég nem látott magasságokban található. A GDP-ben a lakossági fogyasztás vált a fő húzóerővé, és ez a következő években is így maradhat.

- Tényleg kedvezők a munkaerő­piaci körülmények?

- Nézze, a munkanélküliek képzettsége kevésbé felel meg a munkaerő-keresletnek, mint korábban.
A szűk munkapiac elkezdte felhajtani a béreket, és az állami szektorban is jelentős béremelések történtek. A vállalatok fejlesztéseket kénytelenek elhalasztani a munkaerőhiány miatt.

- Országosan pörög az ingat­lanpiac?

- A lakásár-emelkedés és az áfacsökkentés miatt már megéri építeni. Az irodapiacon eközben elfogytak az üres irodák. Egy évtizedig alig voltak az ingatlanpiaci fejlesztésben érdekelt felek, nem voltak átadások értékelhető mennyiségben. A kereslet visszatért 2014-ben, az árak emelkedtek, és mára elfogytak az eladatlan vagy a ki nem vett ingatlanok. Azzal számolunk, hogy új fejlesztők lépnek be a piacra.

- Visszatért-e már a hitelkihelyezések aránya a válság előtti szintre?

- Lassan itt a fordulat a hitelkihelyezésben is; az állományok csökkenése hamarosan véget érhet a bankoknál. A belső kereslet visszatért, nő az igény a szolgáltatások és a ciklikus javak – ingatlan, autó, tartós fogyasztási cikk, bútor – iránt is. A háztartások körében erősödik a lakáshitel-kereslet, a vállalatok körében az ingatlanszektornak, az építőiparnak és a szolgáltatócégeknek be kell ruházni. Ehhez szükség van hitelre.

- A jó hírek ellenére, a forint nem valami erős…

- A forint várhatóan gyenge marad, 310 körüli szinten az euróval szemben. Az OTP Bank szerint 2019-ig várhatóan változatlanul rekordalacsony szinten marad a magyar alapkamat. Ugyanakkor az infláció tartósan a jegybanki cél alatt teljesíthet, ugyanis a globális infláció alacsony.

- Mi drágul, és mi nem?

- Választások körüli években a hatósági árak aligha emelkednek, a bérek viszont húzzák fel a szolgáltatásárakat.