Gazdaság

Rengeteg bitcoint loptak el

A digitális pénz árfolyama látványosan zuhant

Meglopták az egyik legnagyobb bitcointőzsdét, a kár hatvanötmillió dollár. Egyelőre senki sem tudja, milyen módszerrel sikerült eltulajdonítani a digitális pénzt, a kereskedőhely a felhasználók türelmét kéri.

Csaknem százhúszezer bitcoint, azaz nagyjából hatvanötmillió dollár értékű digitális fizetőeszközt loptak el a kínai Bitfinextől, a világ egyik legnagyobb bitcointőzsdéjétől – írta a Portfólió. Miután a Bitfinex megerősítette a lopás tényét, a kereskedést leállították, és megindították a nyomozást.

Az elektronikus pénz árfolyama már hétfőn 6,5 százalékot esett azokra a pletykákra, hogy az egyik nagy tőzsdét feltörték, tegnap pedig, mikor a Bitfinex elismerte a bűncselekményt, további 5,3 százalékot zuhant: azóta 540 dollár körül kereskednek a kriptopénzzel. A kereskedési helyről csak bitcoint loptak el, a dollárban és más eszközökben tartott pénzt nem, igaz, egyelőre az sem világos, hogy egyáltalán hogyan tudtak ennyi pénzt elemelni a tőzsdéről. A Bitfinex saját oldalán reagált az esetre: „Több lehetőséget is megvizsgálunk, hogyan tudjuk az ügyfeleket kárpótolni. Egyelőre a közösség türelmét kérjük ezzel kapcsolatban, amíg feltárjuk a támadás okait és következményeit.”

Nem ez az első eset, ilyen mennyiségben lopnak el digitális pénzt. Az egykori legnagyobb bitcointőzsdétől, a japán MT Goxtól hatszázötvenezer bitcoint loptak el 2013-ban, amiről csak egy évvel később ismerték el, hogy megtörtént. Tavaly év elején az egyik nagy amerikai kereskedőhelytől, a Bitsamptől loptak el 19 ezer egységnyi fizetőeszközt.


Napi több millió ügylet a világhálón

A Bitcoin egy digitális fizetőeszköz, amelyet egy ismeretlen internetes felhasználó bocsátott ki, válaszul a 2008-as amerikai bankválság kirobbanására – olvasható a Wikipedián. A többi elektronikus fizetőeszköztől eltérően a Bitcoin nem függ központi kibocsátóktól, azaz decentralizált: az érméket maga a rendszer hozza létre, számukat egy matematikai rendszer korlátozza. A rendszer garantálja az elektronikus fizetőeszközökkel szembeni követelményeket: az átadhatóságot, a hamisíthatatlanságot, a névtelenséget. Nagyjából tizenkétmillió digitális érme van forgalomban, naponta több millió tranzakciót bonyolítanak vele. (MH)