Gazdaság
Rémálom lett úrrá reggel a londoni Cityn
Megrázkódtatás a brit bankoknak a kilépés: sokezres elbocsátásokra lehet számítani a hitelintézeti szektorban
Nagy-Britanniában mintegy 2,2 millióan dolgoznak a bankszektorban, akikre most sokévnyi bizonytalanság vár. Sokezres elbocsátásokra lehet számítani, és megkérdőjeleződik London pénzügyi szerepe. Kérdés, milyen mértékben - figyelmeztet elemzésében a Portfolio.hu. Az internetes portál összefoglalója rámutat: a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja a londoni City, amely az egyik legnagyobb vesztese lehet az EU-ból történő kilépésnek.
A pénzügyi következmények iránya egyértelmű: a brit kötvényhozamok és kamatkörnyezet emelkedése az adósságszolgálati terhek növekedését okozza, rontva a bankok ügyfeleinek hitelképességét és adósminősítését, adósságszolgálati problémák jelentkezhetnek mindazoknál a vállalatoknál és magánszemélyeknél, amelyek devizában vannak eladósodva, és nem rendelkeznek természetes fedezettel.
A brit ingatlanárak esése miatt akár be is fagyhat a jelzálogpiac, s minderre rátesz a várhatóan nagyot eső gazdasági teljesítmény széles értelemben vett hatása, továbbá a banki alkalmazottak és irodák áthelyezése óriási ráfordításokat generálhat a legnagyobb univerzális és befektetési bankoknál. Tudniillik számos bank elvesztené EU-s „útlevelét”, így egyértelmű, hogy az európai piacok megtartása érdekében legalább részben ki kellene költözniük Londonból.
A bankok már korábban is figyelmeztetéseket adtak ki, amelyek szerint több ezer munkahelyet tehetnek át a kontinentális Európába, illetve az amerikai bankok New Yorkba: a Morgan Stanley meglévő hatezer alkalmazottjából ezret helyezhet át az európai kontinensre a Reuters egyik forrása szerint. Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója szerint nem biztos, hogy nekik lesz más választási lehetőségük, mint átalakítani a brit működési modellt. Ez náluk 16 ezer alkalmazottat érinthet. Egy vezető befektetési bankár úgy nyilatkozott: összeomlásra és nagy elbocsátásokra készülnek.
Röviden
Bank of England: cél a stabilitás
- A Bank of England mindent megtesz a brit pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásáért, és kész több százmilliárd font pótlólagos likviditással segíteni a bankrendszert, ha erre szükség lenne - közölte a brit jegybank kormányzója. A legnagyobb brit bankok számára előírt tőkekövetelmények tízszeresen haladják meg a pénzügyi válság előtti szintet, és a Bank of England e bankok esetében olyan stresszhelyzeti teszteléseket végzett, amelyek a mostaninál sokkal súlyosabb helyzeteket modelleztek. Mindezek eredményeként a brit bankok több mint 130 milliárd font új tőkét hajtottak fel, és jelenleg több mint 600 milliárd font magas minőségű likvid eszközállományuk van. Ez a hatalmas likviditásmennyiség kellő rugalmasságot ad a bankrendszernek ahhoz, hogy nehéz időszakokban is folytathassa a brit üzleti szféra és a háztartások hitelellátását.
- Az Európai Központi Bank (EKB) euróban és külföldi devizában is garantálja a szükséges többletlikviditást, ha erre szükség van, és biztosítja az ár- és pénzügyi stabilitást az euróövezetben - közölte az eurózóna központi bankja.
- A Commerzbank azt hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy a nemzetközi devizapiacon nem volt összeomlás, bár volt jó néhány nagyobb ugrás az árfolyamokban. A piacok összességében működőképesek maradtak. Sőt, a devizapiacok sokkal jobban teljesítettek, mint 2015 januárjában, amikor a svájci jegybank eltörölte a frank árfolyamküszöbét. Az Európai Központi Banktól a Commerzbank azt várja, hogy újra lazít monetáris politikáján.
- A CIB Bank szerint a növekedési kockázatok az EU-ban és Magyarországon is nőttek. Tartós forintgyengülés nem várható, de az euróval szemben a 310-320-as szintre ragadhat be a forint. Néhány napon belül stabilizálódó piacokra számítanak, mivel a népszavazás végeredménye nem jár azonnali következményekkel.
- Oroszország központi bankja nem tartja kockázatosnak az orosz gazdaságra nézve Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnését, de a moszkvai értéktőzsde és az orosz rubel is megszenvedte a brit népszavazás váratlan eredményét.
- Soros György néhány nappal ezelőtt már „megjósolta” a Brexitet. Azt írta: „Meredek ívben gyengül majd a font, és fekete péntek jön a piacokon, ha a britek az unióból való kilépésről döntenek”. A pénzügyi guru szerint a font legalább 15 százalékkal, de akár húsz százaléknál nagyobb mértékben is zuhanhat.
- A Nemzetközi Valutaalap felszólította Nagy-Britanniát és az Európai Uniót, hogy működjenek együtt a brit uniós tagság zökkenőmentes megszüntetésének érdekében - közölte Christine Lagarde, a valutaalap vezérigazgatója.
- A Fed más jegybankokkal együttműködve kész dollárral ellátni külföldi pénzintézeteket a pénzpiaci feszültségek csillapítására - közölte az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi pénzintézet.
Komoly fejtörést okozhat a spekulánsok játéka
2 perces interjú: Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője
- Hozhat-e tartós gazdasági gyengülést a Brexit?
- Az általános nézőpont szerint lassítani fogja a brit növekedést. Ez a hatás átgyűrűzhet a kontinensre, és hathat Magyarországra is. Az árfolyamoknál gyengülést figyeltünk meg, de nem hiszem, hogy ez tartós lenne.
- A hazai bankrendszer felkészült a Brexitre, készültek forgatókönyvek?
- Elméletileg felkészült, mi is foglalkoztunk a témával: hogy lehet a kilépésre felkészülni, milyen pozíciók vannak, hol törhet be egy likviditási váltás. A fő kérdés, hogy meginog-e a bizalom a bankszektoron belül. Összességében azonban fel vagyunk készülve: az Európai Központi Bank elméletileg adja az eurólikviditást, a Magyar Nemzeti Bank pedig a forintlikviditást biztosítja. Nem látszik, hogy a Brexit a bankszektor szintjén rendszerszintű kockázatot jelentene.
- Meginoghat-e a bizalom az európai integrációban?
- Komolyabb válságot okozna, ha a spekulánsok arra játszanának, hogy felbomlik az unió és az euróövezet. Ám ez egyelőre nem valószínű, a tagállamok nem érdekeltek ebben.
- London Európa pénzügyi központja. A kilépés miatt átkerülhet-e ez Párizsba vagy Frankfurtba?
- Nem lehet tudni. Attól függ, a britek hogyan állapodnak meg az unióval. Lehet, hogy a tőke szabadon áramolhat tovább, és így a központ maradhat Londonban. Lehet, hogy a bankok átteszik az unióba a székhelyüket, a német bankok Frankfurtba költöznek.
Válságtanácskozás
A világ hét legfejlettebb országát tömörítő G7-csoport pénzügyi vezetői azt ígérték, hogy folytatják a párbeszédet a pénzügyi stabilitás alakulásáról, és a helyzetnek megfelelően továbbra is együttműködnek - írta az MTI a G7 „válságtanácskozása” után. A csoport országainak - Egyesült Államok, Kanada, Japán, Franciaország, Németország, Olaszország és Nagy-Britannia - pénzügyminiszterei és központi banki elnökei telefonkonferencia keretében vitatták meg a helyzetet. Közölték: elismerték, az árfolyamok rendezetlen mozgása árthat a gazdasági és pénzügyi stabilitásnak. Ezzel együtt azt bizonygatták, hogy a brit gazdaság és pénzügyi szektor lendületben marad, a brit hatóságok jól felkészültek a népszavazás következményeinek kezelésére. A G7-országok központi bankjai lépéseket tettek a megfelelő pénzbőség biztosítására és a piacok működésének támogatására, ebből a célból készen állnak használni a likviditási eszközöket. (BG)