Gazdaság
Rekordalacsony az olajár
Gazdaságélénkítő hatásban bízik a német kormány
A német gazdasági minisztérium tartósan alacsony olajárra számít, és csak 2018-ra várja annak emelkedését nyolcvan dollár körüli szintre. Az árcsökkenésnek köszönhetően Németországnak tizenkétmilliárd euróval, azaz huszonöt százalékkal kell majd kevesebbet költenie jövőre olaj beszerzésére, mint az idén – áll a Spiegel által idézett belső feljegyzésben, amit a távirati iroda ismertetett tegnap. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC a jövő év végére hatvan-hetven dollár közötti olajárat valószínűsít. Ez egyébként idén június óta mintegy negyvenöt százalékkal csökkent.
Januárra hatvandolláros olajárral számol Alekszandr Djukov, a Gazprom Nefty orosz olajipari cég vezetője, aki szerint nem kizárt, hogy jövőre ennél sokkal alacsonyabb is lehet az energiahordozó ára. A vezérigazgató azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy jövőre lehet ennél jóval alacsonyabb, akár negyvendolláros olajár is. A kőolaj jelentős ármozgása miatt a cég ideiglenesen áttért arra, hogy csak egy hónapra előre ad ki árra vonatkozó várakozást.
A Lukoil, a legnagyobb magánkézben lévő orosz olajipari cég eladta az ugyancsak az orosz Rosznyeftynek egy hatalmas venezuelai olajmező feltárása céljából létrehozott konzorciumban lévő húszszázalékos részesedését.
A PDVSA venezuelai állami olajtársaság még 2009-ben orosz cégekkel, köztük a Rosznyefty és a Gazprom Nyefty vállalatokkal alkotott konzorciumot a „Junin 6” nevű olajmező feltárására. Akkori várakozások szerint a mintegy harmincmilliárd dollár értékű beruházás révén ötvenhárommilliárd hordó kőolajat lehet majd kitermelni az Orinoco folyó térségében található olajövezetben.
A konzorciumban Venezuelának többségi, hatvanszázalékos a részesedése, a fennmaradó hányad pedig az orosz cégek között oszlik meg. Venezuela a dél-amerikai térség legnagyobb olajtermelője, a világ tizenegyedik legnagyobb olajexportálója, az olajszektor a helyi gazdaság vezető ágazata.