Gazdaság
Régóta húzódó gondok a Pápai Húsnál
Már 2005-ben szorult helyzetbe került a gyár, a baj Gyurcsányék vezetése alatt súlyosbodott, a reorganizáció pedig elmaradt
Már tíz évvel ezelőtt elkezdődtek a pápai húsüzemmel kapcsolatos finanszírozási problémák, a sajtóban most keringő hírek pedig valótlanok – mondta a Magyar Hírlapnak Áldozó Tamás, a város fideszes polgármestere. Emlékeztetett: 2005-ben a pápai húsüzem is az akkori legnagyobb hússzektori szereplő, a Carnex-csoport tulajdonába tartozott számos más hazai gyárral, üzemmel egyetemben. A cégcsoport kölcsönöket vett fel, amelyek fedezete a pápai üzem volt.
A Carnex-csoport felszámolásakor a felszámoló a pápai üzemet tartotta az egyetlen értékes gyárnak – részletezte a polgármester. Mivel fennállt a veszélye, hogy a vagyon megsemmisül, ezért 2007–2008-ban termelők egy csoportja, valamint a pápai önkormányzat húszszázalékos tulajdoni hányaddal megalapította a Pápai Hús 1913. Kft.-t. Az újonnan alapított cég vételi ajánlatot tett a felszámolónak a húsüzem vagyonelemeire, amelyet akkor ötmilliárd forintért kínáltak eladásra. Áldozó figyelmeztetett: az összeg már akkor, 2007-ben is rendkívül magas volt, főleg, ha azt nézzük, hogy a kaposvári, valamint a gyulai húsüzemek együttes értéke sem érte el a kétmilliárd forintot. Az összeg azért lehetett ilyen magas, mert a Gyurcsány-kormány ezáltal lehetővé tette, hogy a finanszírozó külföldi pénzintézetek veszteség nélkül kiszállhassanak. Az összeget a Magyar Fejlesztési Bank adta 2008-ban.
Ezt követően az immár a Pápai Hús 1913. Kft. tulajdonába került üzemben 2009-ben újraindult a termelés, a gyár az azt követő két évben eredményesen működött. Ezután egyre nagyobb veszteséget könyveltek, 2011-re pedig már nehéz helyzetbe került az üzem. Ekkor döntött arról az tőkeemelésről a kormány, a pápai, a kaposvári és a gyulai húsüzemeket összesen 5,3 milliárd forintos támogatásban részesítették. Ennek köszönhetően a pápai önkormányzat másfél milliárd forintot kapott, a gyár pedig önkormányzati tulajdonba került. Az adósság ekkor négymilliárd forint volt, az önkormányzat csődvédelmet kért.
A Pápai Vagyonhasznosító és Értékesítő Kft. – akkor még Pápai Hús 1913 Kft. néven – 2014. júniusában kötött csődegyezséget hitelezőivel, akik elengedték a kölcsön bizonyos részét. A reorganizáció azonban sikertelen volt, emellett jelentős csapást jelentett az orosz importtilalom bevezetése. A polgármester emlékeztetett: az orosz mellett a távol-keleti piacokra és az Egyesült Államokba is szállítottak termékeket. Az ehhez szükséges minősítések, exportengedélyek mind rendelkezésre állnak. Áldozó Tamás ezzel kapcsolatban kiemelte: a Pápai Hús értékes vagyon, eladható, jó minőségű termékeket állítanak elő, egyedi receptúra alapján, és a hírneve is jó a vállalatnak. A felszámoló a következő időszakban előkészíti a vagyont, és a város várja a lehetséges vásárlókat. A polgármester hozzátette: további állami támogatás nem várható.
Gyulán és Kaposváron fejlesztenek
Sikeres volt az állami mentőöv a gyulai Gyulahús Kft.-nél, valamint a Kaposvári Kometa’99. Zrt.-nél. A Gyulahús az év elején jelentette be, hogy részben saját, részben európai uniós pénzekből tízmilliárd forintos zöldmezős beruházásban építenének egy korszerű húskészítményüzemet környezetbarát, költségtakarékos technológiával, amely alkalmas lesz valamennyi gyulai termék gyártására. A Kometánál a nyáron fejeződött be egy hétszázmillió forintos húsminőség-javító beruházás. A cég azonban veszteséggel zárta a tavalyi évet. A húsüzemek állami támogatását az Európai Bizottság jelenleg is vizsgálja.