Gazdaság
Quaestor-ügy: több tízezer kárigény jött
A brókerbotrányban megkárosított ügyfelek száma akár a százötvenezret is elérheti – a beérkezett kérelmeket ezután ellenőrzik
Eddig mintegy harminckétezer Quaestor-ügyfél nyújtotta be kárrendezési igényét a Befektetővédelmi Alaphoz (Beva), valamint a Quaestor-károsultak Kárrendezési Alapjához (QA). A két szervezet közlése szerint a kifizetések összegéről a jogosultságok ellenőrzését követően értesítik majd az ügyfeleket, akik közül 28 613-nak már postázták az értesítést, hogy kárrendezés és kártalanítás iránti kérelmük a jogszabályban megjelölt benyújtási határidőn belül beérkezett. A beérkezést követően az alapoknak harminc napjuk van megvizsgálni az igényeket, és a regisztrációról értesíteni az igénylőket.
A Quaestor-károsultak Kárrendezési Alapja jóval a határidőn belül igyekszik minden igénylőt értesíteni a folyamat állásáról, így a regisztrációs értesítést tartalmazó levelek a postai kézbesítéstől függően a napokban érkeznek meg a címzettek többségéhez. A levelek kiküldésével a végéhez közeledik a kárrendezés az igények beérkezését és iktatását magában foglaló első szakasza. A második szakaszban a Beva és a QA a kárrendezést igénylők jogosultságát ellenőrzi, hogy megállapíthassa a kifizetések összegét, amelyről külön értesítést küld majd azoknak az ügyfeleknek, akiknek kárrendezés jár a törvény szerint. Fontos, hogy a két alap a felszámolótól és a hatóságoktól kapott vagy az alapok számára későbbiekben rendelkezésre bocsátott információk alapján megbizonyosodjon arról, hogy csak a jogos igényeket elégítse ki.
A törvény előírásai szerint kizárólag a Quaestor-kötvényeken alapuló befektetői követelések megtérítésére kerülhet sor, összesen legfeljebb harmincmillió forintig. Ezen belül a Beva kártalanítása maximálisan hatmillió forintig terjedhet, míg a Kárrendezési Alapból történik az ezen felüli rész kifizetése.
A Quaestor Értékpapír Zrt.-nél március 9-én indított az MNB célvizsgálatot, a felszámolást pedig április 22-én rendelték el. A kár összegét még mindig 210 milliárd forintra becsülik.
A brókerbotrányokban szintén érintett Buda-Cash Brókerháznál már megindult a károsultak kifizetése, kárigényt a DRB-bankcsoport ügyfeleivel együtt összesen 96 ezren nyújtottak be. A legtöbb bizonytalanság a pénzügyi visszaélésekben szintén érintett Hungária Értékpapír Zrt.-nél tapasztalható. Eddig egyetlen hivatalos szerv sem közölte, hogy pontosan mennyi károsult van. A Portfólió értesülése szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda csak bizonyos elemeknél rendelt el vagyonzárat. A portál korábbi információi szerint a Hungária Értékpapír és az ahhoz köthető cégek 25 ezer érintettet károsíthattak meg.