Gazdaság

Példás a nukleáris hatóság munkája

Akciótervet készít az országos atomenergia-hivatal a nemzetközi ügynökség vizsgálatának eredményei és ajánlásai alapján

Példaértékű elemeket is találtak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői annak a kéthetes vizsgálatnak a folyamán, amely keretében a teljes magyar nukleáris hatósági rendszert átvilágították. A szakértői csoport ajánlásai alapján az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) akciótervet készít – derült ki a szervezetek tájékoztatóján.

konf
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára, Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója, Grzegorz Rzentkowski, a NAÜ igazgatója és Michael R. Johnson misszióvezető, az US NRC igazgatóhelyettese (Fotó: Hegedüs Róbert)

„Egyértelmű, hogy a magyar hatóság szakemberei elkötelezettek a nukleáris biztonság garantálása mellett mind az atomenergia alkalmazása, mind a radioaktív források kezelése terén” – jelentette ki tegnap Grzegorz Rzentkowski, a NAÜ igazgatója. Ismertette, a magyar hatóságok számos példaértékű új szabályt vezettek be, ezeket ajánlják majd más országoknak. Ugyanakkor felhívták a magyar kormány figyelmét, hogy biztosítsa a felügyeleti hatóság függetlenségét, illetve a munkájához szükséges anyagi és emberi erőforrásokat. Magyarországon a két új paksi blokk építése miatt kiemelten fontos a nukleáris létesítményekkel kapcsolatos tájékoztatás – hangzott el az eseményen.

Kiemelkedőnek nevezte a több atomerőművi blokkra kidolgozott balesetelhárítási gyakorlatot Michael R. Johnson misszióvezető, az Amerikai Egyesült Államok Nukleáris Biztonsági Hatóságának (US NRC) igazgatóhelyettese. A szakember hozzátette, Magyarország élen jár a fukusimai tapasztalatok alapján bevezetett intézkedésekben.

A misszió vezetői jelezték: a felülvizsgálat során teljes együttműködést tapasztaltak, és már megkapták a magyar kormány felkérését arra az utóvizsgálatra, amely alapján megállapítják, hogy az ajánlásokat beépítették-e a hatósági munkába.

Nem a nukleáris hatósági rendszerek minősítése miatt, inkább azért kérte a kormány a NAÜ-t az átvilágításra, hogy abból segítséget kapjon a továbbfejlesztésekhez – mondta Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia-hivatal igazgatója. Közölte: a misszióra való jelentkezés önkéntes, a magyar kormány célszerűnek tartott teljes körű felülvizsgálatot kérni. A felkészülést 2013-ban kezdték a NAÜ kérdéseinek megválaszolásával. Két év alatt húszfős nemzetközi csoport vizsgálódott Magyarországon, a következő lépésben a jelentés és az ajánlások alapján az OAH cselekvési tervet készít – ismertette az igazgató. A NAÜ végleges jelentése három hónap múlva készül el és nyilvánosságra is hozzák. A nemzetközi ügynökség 2014-ben tett ajánlásainak átültetése folyamatban van, de most nem ellenőrizték.
A Magyar Villamos Művek és a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete, valamint a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete mintegy tíz aktivistája Brüsszelben, az Európai Parlament főbejáratánál egyórás demonstrációt tartott tegnap az erőmű bővítésével kapcsolatos intézkedések nyilvánosságáért.